sznurek 3ply
Wiedza ogólna

Jak wymierzyć sznurek do makramy?

Na początku mojej przygody z makramą nieraz zdarzyło mi się uciąć zbyt krótki sznurek i praca albo zupełnie zmieniała swoją formę w stosunku do zamierzonej albo była kompletnie nie do naprawienia co kończyło się na rozplątaniem całości. 

Od tej pory zawsze ucinam sznurek z zapasem, by mieć pewność, że makrama będzie taka jak zaplanowałam. 

Dziś podzielę się z Tobą podstawową zasadą odmierzania sznurka do makramy oraz kilkoma trikami, które pomogą jeszcze dokładniej określić jego ilość oraz długość. No to zaczynamy!

Zaplanuj swoją makramę

planer makram

Na początku zaplanuj swoją makramę. Bez tego ani rusz. Jeżeli zamierzasz stworzyć swój własny projekt koniecznie ustal wcześniej kilka ważnych spraw.

Po pierwsze oszacuj długość i szerokość planowanej makramy. Najlepiej będzie jak przygotujesz sobie prosty szkic. Szerokość pomoże w doborze ilości zawieszanych sznurków, a długość projektu określi jak długie sznurki należałoby uciąć. 

Przy projektowaniu warto wziąć również pod uwagę rodzaj sznurka jakim się będzie plotło. Przykładowo inaczej utworzymy węzeł płaski sznurkiem plecionym, który możemy mocno zaciągnąć, a inaczej sznurkiem z potrójnym rdzeniem. Grubość sznurka również ma znaczenie, dlatego warto ustalić wszystkie cechy makramy wcześniej.

Kolejną rzeczą nad którą warto się skupić jest planowany splot

Im bardziej skomplikowany wzór zamierzasz wykonać, tym więcej sznurka potrzebujesz. 

Znasz już wszystkie parametry swojej przyszłej makramy? 

Sprawdź jak obliczyć ilość i długość potrzebnych sznurków.

Ile sznurków potrzebujesz?

W przypadku niektórych makram, na przykład takich w formie regularnej siatki (firany, ścianki ślubne) można obliczyć ile sznurków będzie potrzebnych do uzyskania makramy o konkretnej szerokości. 

Wystarczy zawiesić kilka pętli mocujących koło siebie (np. 4) i zmierzyć ich łączną szerokość na drążku. Podzielić planowaną całkowitą szerokość makramy przez zmierzoną wielkość i otrzymamy wynik wskazujący jak dużo takich zestawów złożonych z 4 pętli mocujących powinniśmy zawiesić.

Przykład: Makrama ma mieć szerokość 80 cm. Cztery pętle mocujące (wraz z przerwami) mają 6 cm, Dzielimy 80 cm przez 6 cm i otrzymujemy wynik 13,(3). Po zaokrągleniu mamy 13 zestawów po 4 pętle mocujące, czyli łącznie musimy przygotować 52 sznurki. 

baner e-book

Jak obliczyć długość sznurka?

sznurek miara nozyczki i ja

Przejdźmy do cięższego kalibru, czyli jak ustalić długość ucinanego sznurka. 

Na początku musisz wiedzieć jaką dużą chcesz mieć makramę.

Zmierz miarą krawiecką jak długi wzór splotu chcesz uzyskać, a następnie pomnóż go razy 8. 

Jeżeli planujesz pozostawić luźno zwisające sznurki, dolicz ich długość(dwukrotnie) do otrzymanego wcześniej wyniku. Dlaczego dwa razy? Bo jeden sznurek będzie miał dwa zwisające luźno końce.

Ogólny wzór:

2 ⋅ (4 ⋅ długość wzoru plecionego + długość zwisających sznurków)

Od siebie dodam, że zasada ta nie sprawdza się za każdym razem, a wpływ ma na to kilka czynników. 

Po pierwsze, każdy z nas inaczej zaplata sznurki. Jedni robią to bardzo ciasno, inni z kolei bardzo luźno. 

Po drugie niektóre sploty w makramie potrzebują dużej ilości sznurka i pochłaniają go w zawrotnym tempie, a inne potrzebują go niewiele. W związku z tym…

Wskazówka

Planując makramę zapisuj na jakich długościach sznurka będziesz pracować – to będzie Twoja baza odniesienia. Gdy skończysz pracę przeanalizuj ścinki, które Ci zostały. Na ich podstawie dowiesz się czy nie używasz zbyt długich sznurków. Jeżeli tak – zaktualizuj swoje dane początkowe i zaoszczędź sznurek przy następnym podejściu do projektu.

.

Zobacz na przykładzie

makramam 3ply

Oto mini makrama, którą niedawno stworzyłam na rzecz wpisu o sznurkach. Jeżeli nie wiesz jaki sznurek wybrać i gdzie go kupić zachęcam do przeczytania. 

Jak widzisz makrama składa się z części plecionej i luźno puszczonych sznurków.

 Wyobraź sobie, że właśnie taką makramę chcesz stworzyć. 

Zmierz miarą planowaną długość splotów, pomnóż razy 8, a następnie dodaj długość zwisających sznurków. Dla pewności dodaj kilka centymetrów zapasu – nie pożałujesz, jeżeli w trakcie plecenia zechcesz dodać kilka dodatkowych splotów. 

Moje wymiary (planowanej) makramy:

długość splotu: 25 cm

długość zwisających sznurków: 20 cm

długość sznurka do obcięcia: 220 cm

szerokość makramy: 24 cm

mini makrama i miara
Długość całej makramy
szerokość sznurka
Szerokość makramy
jak wymierzyć sznurek w makramie
Długość części plecionej
jak wymierzyć sznurek w makramie
Długość zwisających sznurków

Sprawdź się! Pomiar własnych splotów

Jak już wspomniałam, każdy z nas inaczej zaplata sznurki. 

W związku z tym, przed rozpoczęciem większego projektu makramy warto sprawdzić jakie mamy tendencje do zaciągania węzłów. Oto sposób na ich poznanie.

diament nr3 - etap 13

Odetnij sznurki określonej długości np. 60 cm (przygotuj ich tyle ile potrzebujesz do konkretnego wzoru np. 4 sztuki). Zamocuj sznurki na drążku i zacznij wyplatać próbny wzór. Sprawdź jak długi splot uzyskasz przy pomocy ustalonej długości sznurka. 

Przykładowy wniosek: Z 4. sznurków o długości 60 cm uzyskuję splot diament o długości 10 cm, czyli 2 pełne diamenty. Analogicznie, jeżeli chcesz wykonać 6 diamentów potrzebujesz 4 sznurki o długości 1,8 m każdy.

Słupek spiralny - jak zaoszczędzić sznurek?

Oto trik, który pozwoli Ci zaoszczędzić centymetry Twojego sznurka. Postanowiłam podać przykład splotu, który pochłania sznurek wiążący, czyli ten, którym pracujemy, a jednocześnie rdzeń pozostawia bez zmian. Mowa o słupku spiralnym – lewoskrętnym lub prawoskrętnym.

Jak pewnie już wiesz pętle mocujące tworzymy poprzez złożenie sznurka na pół i zawieszenie go pętlą mocującą na drążku. Tutaj będzie inaczej. 

Więcej o pętlach mocujących przeczytasz tutaj a o słupku spiralnym tutaj.

slupek spiralny lewoskretny makrama

Gdy chcesz wykonać spiralę, zawieś pętle mocujące tak, aby wewnętrzne sznurki (rdzeń) miały taką długość jaką ostatecznie ma mieć spirala (plus długość luźno zwisających sznurków – w zależności od planowanego wzoru). Sznurek wiążący, czyli ten zewnętrzny) powinien być 4-krotnością rdzenia. 

Najlepiej zobrazuje to poniższy przykład.

Przykład: Celem jest spirala o długości 10 cm i zwisające sznurki do chwosta o długości 6 cm. A zatem sznurek w rdzeniu ma mieć 16 cm, a wiążący – zgodnie z powyższym schematem 46 cm (40 cm – długość potrzebna do wykonania spirali (czterokrotność rdzenia) oraz 6 cm na chwost). Pamiętaj o zapasie między innymi na pętlę mocującą. U mnie jeden sznurek ma długość 85 cm.

Dzięki metodzie niesymetrycznych pętli mocujących oszczędzamy sznurek tworzący rdzeń spirali – w porównaniu do standardowych zawieszeń, gdzie sznurek jest składany na pół).

spirala etap1
spirala etap2
spirala2
spirala4

Słupek spiralny - jak oszczędzić sznurek - film

Podsumowanie

Długość sznurków do makramy to temat, który naprawdę potrafi spędzić sen z oczu każdego makramowicza. 

Nie ma nic gorszego niż zorientować się na finiszu, że mamy za krótki sznurek albo odwrotnie – zbyt dużą ilość ścinek. 

Zasady i rady, które opisałam w dzisiejszym artykule powinny Ci pomóc w obliczaniu długości sznurka i stworzeniu pięknych makram bez problemów. 

Pamiętaj jednak, że praktyka czyni mistrza! Nie zawsze wzory się sprawdzą – trzeba być czujnym i poznać swój styl plecenia. Zachęcam Cię więc do eksperymentowania i próbowania swoich sił w nowych splotach. 

Trzymam kciuki i życzę… 

Powodzenia!