makrama w pokoju
DIY

Pierwsza makrama DIY

Przed Wami długo wyczekiwana makrama DIY, czyli wykonana krok po kroku. Długo główkowałam jaki wzór przygotować dla Was na początek i zdecydowałam się na małą makramę na rozruch, która będzie połączeniem dwóch najpopularniejszych węzłów w sztuce makramy, Chodzi oczywiście o węzeł płaski i węzeł żebrowy. Mam nadzieję, że skusicie się na ten prosty, minimalistyczny wzór, a przy okazji poćwiczycie podstawowe sploty. To do dzieła!

Co potrzebujesz?

Aby wykonać ten wzór makramy potrzebujesz:

 – 16 odcinków sznurka – każdy o długości 2,5 m (łącznie 40 m);

 – dowolny drążek o długości min 32 cm;

 – nożyczki;

 – miarę krawiecką.

narzedzia2
baner e-book

Zanim zaczniesz wyplatać

Najpierw przygotuj sobie wygodne miejsce do plecenia. Najlepiej będzie jak znajdziesz coś do zawieszenia drążka. Ja korzystam ze stojącego wieszaka na ubrania i dwóch haczyków. 

Jeżeli nie masz takiego zestawu to nic straconego. Możesz wykorzystać to co masz w domu – krzesło, uchwyty w szafie itp. 

Kombinuj. Jeżeli nie uda Ci się nic znaleźć zawsze możesz spróbować pleść na płasko, ale ta opcja według mnie jest mało wygodna.

Mocowanie sznurków na drążku

pętle mocujące

Jak zawieszać sznurek na drążku? – Ten temat już poruszałam na blogu – przeczytasz o nim tutaj i tutaj.

Zawieś każdy sznurek na drążku pojedynczą pętlą mocującą z grzbietem.

Powinnaś uzyskać 16 pętli mocujących jedna przy drugiej. Nie za ciasno, żeby grzbiety nie nachodziły na siebie, ale również nie za daleko, aby łatwiej wykonywać węzły płaskie w makramie.

Makrama - krok po kroku

Etap I - Trójkątna siatka z węzłów płaskich

Weź pierwsze cztery sznurki od lewej strony i zapleć węzeł płaski – dwa zewnętrzne sznurki zaplatasz na dwóch środkowych. 

Jeżeli potrzebujesz instrukcji krok po kroku jak wykonać węzeł płaski – zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu

Wykonaj pierwszy rząd węzłów płaskich jeden obok drugiego.

wiązanie węzła płąskiego
wiązanie węzła płąskiego2
wiązanie węzła płąskiego4
pierwszy rząd węzłów płaskich

Teraz pora na drugi rząd. Pomiń dwa pierwsze sznurki i weź kolejne cztery do ręki. Wykonaj węzeł płaski, który będzie pomiędzy wcześniej wykonanymi węzłami. Kontynuuj pracę w rzędzie, aż nie zostaną Ci tylko dwa wolne sznurki. 

Analogicznie wyplatamy kolejne rzędy trójkątnej siatki pamiętając o tym, że każdy węzeł ma się znajdować pomiędzy dwoma węzłami z wcześniejszego rzędu. Siatka będzie skończona, gdy w rzędzie będzie tylko jeden węzeł płaski.

Etap II - Podwójny rząd węzłów żebrowych

Teraz zajmiemy się węzłem żebrowym. Weź pierwszy sznurek z lewej strony i zacznij nawijać na niego dwukrotnie każdy z wiszących sznurków. 

Dokładny opis tego węzła znajdziesz w tym wpisie

Zaciągaj pętelki mocno, tak aby przylegały do siatki z węzłów płaskich. Ostatnim sznurkiem jaki należy nawinąć po tej stronie, będzie lewy sznurek rdzenia w ostatnim węźle płaskim. Tak samo nawijamy pętelki od prawej strony i kończąc na dole trójkątnego wzoru. Aby połączyć ze sobą oba rzędy węzłów żebrowych wystarczy nawinąć jeden sznurek na drugi tym samym sposobem. U mnie było to nawinięcie prawego sznurka na lewy.

W kolejnym kroku wykonujemy ten sam wzór, czyli drugi rząd węzłów żebrowych po obu stronach.

Etap III - Węzły płaskie po skosie

Ponownie wracamy do węzłów płaskich, ale tym razem będziemy je prowadzić po skosie a nie rzędami. Sprawa jest prosta. Tworzysz węzeł płaski z 4 kolejnych sznurków, a następny wykorzystując dwa sznurki z wcześniej wykonanego węzła i dwa nowe sznurki. Można powiedzieć, że to metoda na zakładkę. Wykonujemy sploty po obu stronach i łączymy węzłem płaskim. Powtarzamy jeszcze raz sekwencję splotów, aby uzyskać łącznie dwa rzędy węzłów płaskich po skosie.

Etap IV - Pojedynczy rząd węzłów żebrowych

Na koniec wracamy do węzłów żebrowych. Nawijamy je tak samo jak wcześniej, tylko tym razem wykonujemy jeden rząd. 

Pleciona część makramy skończona! Pozostaje dociąć sznurki i gotowe.

Przycinanie sznurków

A teraz pobawimy się w fryzjera. Weź do ręki miarę krawiecką i odmierz mniej więcej 30 cm od zakończeń splotów w trzech miejscach (patrząc od lewej): na początku makramy, na środku i na końcu. Cięcie będzie w kształcie szpica. Oczywiście możesz dociąć sznurki w sposób jaki Tobie odpowiada.

Ja zaczęłam obcinać sznurki na wiszącej makramie. Następnie położyłam ją na podłodze, wyrównałam sznurki i przycięłam nierówności. Gotowe!

Gotowa makrama

Wystarczyły tylko dwa rodzaje węzłów, by powstała taka oto makrama. Minimalistyczna, może niepozorna, ale z charakterem. Myślę, że wzór sprawdzi się idealnie na pierwszą makramę. Wypróbuj sama!

Pierwsza makrama - film instruktażowy

Pora na film, gdzie zobaczysz jak wykonuję taką makramę krok po kroku. Miłego oglądania.

I jak? Mam nadzieję, że wzór okazał się ciekawy a objaśnienia klarowne. Po wykonaniu tego schematu, na pewno będziesz ekspertem od węzłów płaskich i żebrowych. Chętnie zobaczę jak wygląda Twoja makrama, więc śmiało wysyłaj mi zdjęcia swoich dzieł lub oznaczaj mnie na Instagramie. 

Życzę miłego dnia i jak zawsze…

 

Powodzenia!