petla z wieloma pikotkami
Sploty

Pętle mocujące

Wybrałaś już sznurek i masz pod ręką nożyczki. Odcięłaś kilka fragmentów sznurka i teraz pora na zawieszenie ich na drążku. Pytanie brzmi czy robić to przy pomocy podstawowej pętli mocującej czy może zdecydować się na coś nowego? Coś co już na samym początku, zanim wykonamy pierwszy splot – nada unikatowego charakteru Twojej makramie. 

W pierwszym wpisie, o tym jak zacząć swoją przygodę z makramą poznałaś jedno z podstawowych mocowań – pojedynczą pętlę z grzbietem. Rodzajów zawiązywania sznurka na drążku jest jednak o wiele więcej i właśnie dziś Ci je pokażę

Rodzaje pętli mocujących

Podzieliłam pętle mocujące na kilka grup – od najprostszych do tych bardziej złożonych:

1.  Pętle pojedyncze

2.  Pętle poczwórne

3.  Pętle z podwójnego sznurka

4.  Pętle dwukolorowe

5.  Pętle z pikotkiem podstawowym

Dla każdej z grup przygotowałam opis wykonania ze zdjęciami i filmem. Zaczynajmy!

Pętle pojedyncze

Pętla pojedyncza to najczęściej używana forma mocowania sznurka wiążącego. Wyróżniamy dwa rodzaje takich pętli: z grzbietem i gładką.

Pętla z grzbietem

Pętla z grzbietem to numer jeden w pętlach mocujących. Prosta i szybka w wykonaniu. Przyznam, że sama najchętniej wykorzystuję ją w swoich pracach.

Składamy sznurek na pół. Część z pętlą przewieszamy nad kijem, a następnie dwa końce sznurka przekładamy przez pętlę widoczną pod nim i mocno zaciągamy w dół.

petla
zawieszenie sznurka
petla mocujaca etap 3
jedna petla mocujaca

Pętla gładka

Pętla gładka to pętla z grzbietem widziana od tyłu.

Przewieszamy pętlę przekładając ją zza drążka do przodu. Przeciągamy sznurki przez pętlę i zaciągamy w dół.

petla 2
przewieszenie sznurka 2
petla mocujaca 2 etap 2
petla mocujaca 2

Pętle pojedyncze - film instruktażowy

Pętle poczwórne

Pętle poczwórne powstają po dodaniu dodatkowych pętelek po obu stronach pętli pojedynczej. W rezultacie otrzymujemy szerzej rozstawione sznurki wiążące.

Pętla poczwórna z grzbietem

Podstawą jest pojedyncza pętla z grzbietem. Bierzemy pierwszy sznurek i kierując się w lewą stronę przekładamy go za drążek, następnie owijamy go do przodu przekładając sznurek przez powstałą pętelkę. Zaciągamy całość w dół. Drugim sznurkiem pracujemy po prawej stronie pętli głównej. Przekładamy go za drążkiem, oplatamy go i przeciągamy w dół przez powstałą pętelkę. I już! Pętla poczwórna z grzbietem gotowa!

pętla poczwórna z grzbietem etap1
pętla poczwórna z grzbietem etap2
pętla poczwórna z grzbietem etap3
pętla poczwórna z grzbietem etap4
pętla poczwórna z grzbietem etap5
pętla poczwórna z grzbietem

Pętla poczwórna gładka

Jest to widok pętli poczwórnej z grzbietem od tyłu. Podstawą jest pojedyncza pętla gładka. Lewy sznurek przekładamy od przodu ku tyłowi ponad drążkiem i wyciągamy przez otrzymaną pętelkę zaciągając całość w dół. Analogicznie postępujemy z drugim sznurkiem, czyli przekładamy go ponad drążkiem i wyciągamy przez otrzymaną pętlę zaciągając sznurek w dół. Pętla poczwórna gładka jest gotowa! Proste, prawda?

pętla poczwórna gładka etap1
pętla poczwórna gładka etap2
pętla poczwórna gładka etap3
pętla poczwórna gładka etap5
pętla poczwórna gładka etap6
pętla poczwórna gładka

Pętle poczwórne - film instruktażowy

Pętle z podwójnego sznurka

Jeżeli już znasz pętle pojedyncze i poczwórne to wykonanie pętli z podwójnego sznurka to będzie dla Ciebie drobnostka. Pętle te różnią się od wcześniejszych tylko tym, że używamy dwóch sznurków zamiast jednego. Proces zawieszania jest identyczny, dlatego nie będę go powielać. Poniżej znajdziesz zdjęcia gotowych mocowań oraz film – na pewno wszystko będzie dla Ciebie jasne.

pętla z grzbietem sznurek podwójny
Pętla z grzbietem z podwójnego sznurka
pętla poczwórna gładka 2x
Pętla gładka z podwójnego sznurka
pętla poczwórna z grzbietem ze sznurkiem podwójnym
Pętla poczwórna z podwójnego sznurka z grzbietem
pętla poczwórna z podwójnego sznurka gładka
Pętla poczwórna z podwójnego sznurka gładka

Pętle z podwójnego sznurka - film instruktażowy

Pętle dwukolorowe

Makrama wcale nie musi być jednokolorowa! Można kombinować na wiele sposobów. Najprościej będzie mocować pętle pojedyncze naprzemiennie zmieniając kolory sznurków. Ja skupię się na wersji łączącej w sobie pętle pojedyncze i poczwórne, które poznałaś wcześniej. Zobacz poniżej jaki efekt możesz osiągnąć!

Pętla dwukolorowa gładka

Do jej wykonania potrzebujesz pętlę poczwórną gładką. Zawiąż ją luźno – będzie Ci łatwiej przy dodawaniu kolejnego sznurka. Rozszerzamy wiązanie pętli poczwórnej i na środku umieszczamy pętlę pojedynczą gładką. Zaciągamy wszystkie sznurki w dół kontrolując ułożenie pętelek na drążku. Gotowe!

pętla kolorowa 2 etap1
pętla kolorowa 2 etap2
pętla kolorowa 2 etap3
pętla kolorowa gładka

Pętla dwukolorowa z grzbietem

W tym przypadku wykorzystujemy pętlę poczwórną z grzbietem i pojedynczą pętlę gładką. Identycznie jak w przykładzie powyżej pętlę poczwórną zawiązujemy luźno a pomiędzy sznurkami umieszczamy pętlę pojedynczą (za grzbietem pętli poczwórnej). Na koniec zaciągamy całość sprawdzając ułożenie pętelek na drążku. W tym przykładzie powstaje ciekawy efekt łuku ze sznurka. Jak Ci się podoba?

pętla kolorowa etap1
pętla kolorowa etap2
pętla kolorowa etap3
pętla kolorowa etap4
pętla kolorowa etap6
pętla kolorowa z grzbietem

Pętle dwukolorowe - film instruktażowy

Pętle z pikotkiem

Pętle z pikotkiem to rodzaj pętli dekoracyjnej. W makramie pikotek to pętelka/oczko ze sznurka. Przy pętlach mocujących pikotki znajdują się po przeciwnej stronie niż cała makrama, czyli powyżej drążka. Może na początku ta metoda wyda Ci się zbyt skomplikowana, ale spokojnie! Kilka prób i na pewno Ci się uda! 

Pętla z pikotkiem podstawowym

Ułóż sznurek za drążkiem i owiń go od spodu a następnie od góry. Powstanie taka pozioma litera “S”. Następnie pokieruj prawy sznurek pod wykonanymi pętlami na lewą stronę  przed drążkiem i zawiń go ponad nim przeplatając go przez powstałą pętlę. Teraz zaciągnij oba sznurki – jeden do góry a drugi do dołu. W kolejnym kroku weź sznurek, który zaciągałaś ku górze i ułóż łuk ponad i za drążkiem. Końcówkę, która zwisa owiń przez powstałą pętlę a następnie przełóż ją ponad drążkiem i ponownie wsuń przez powstałą pętlę. Teraz mocno zaciągnij sznurek przytrzymując również ten od strony pikotka. Możesz połączyć ze sobą oba mocowania, aby sznurki były bliżej siebie. I już – gotowe!

pętla z pikotkiem etap1
pętla z pikotkiem etap2
pętla z pikotkiem etap3
pętla z pikotkiem etap4
pętla z pikotkiem etap5
pętla z pikotkiem etap6
pętla z pikotkiem etap7
pętla z pikotkiem etap8
pętla z pikotkiem etap9
pętla z pikotkiem etap10
pętla z pikotkiem

Pętla dwukolorowa z pikotkiem podstawowym

Kiedy zamocujemy już nasze pętle z pikotkiem, możemy pomiędzy nimi umieścić dodatkową pętlę w innym kolorze np. pętlę pojedynczą gładką. 

pętla kolorowa z pikotkiem etap1
pętla kolorowa z pikotkiem

Pętla z wieloma pikotkami

Na pewno się ze mną zgodzisz – wygląda imponująco! Pętla z wieloma pikotkami naprawdę robi wrażenie. Jeżeli się zdecydujesz na taki rodzaj wiązania to makrama na pewno zyska oryginalny wygląd. Aby ją wykonać należy powielać pętlę z pikotkiem – tyle razy ile nam się podoba. Oczywiście do czasu, aż pikotki będą utrzymywać się w pionie. Ja wykonałam tutaj trzy takie pętle. Jak Ci się podoba taka wersja?

petla z wieloma pikotkami

Pętle z pikotkiem - film instruktażowy

To by było na tyle! Poznałaś łącznie 14 różnych pętli mocujących. Myślę, że to dość sporo, więc wypróbuj je i daj znać, która opcja najbardziej przypadła Ci do gustu. W razie jakichkolwiek niejasności zapraszam do komentowania lub kontaktu. A tymczasem życzę Ci wszystkiego dobrego i…

Powodzenia!