korale-do-makramy
Wiedza ogólna

Korale i makrama

Makrama czyli sztuka wiązania sznurków bez użycia szydełka czy drutów – wystarczą tylko nasze dłonie. Kilka prostych splotów, parę węzłów i jesteś w stanie stworzyć piękną pracę ze sznurka.

W obecnych czasach moda na rękodzieło między innymi makramę bardzo wzrosła a dzięki temu co rusz pojawiają się nowe projekty z wykorzystaniem różnych dodatków. Dziś skupię się na drewnianych koralach, które są cudownym, naturalnym akcentem w pracach ze sznurka. Zapraszam.

Drewniane korale

Drewniane korale występują w różnych rozmiarach i kolorach. Mamy też możliwość wybrać drewno z jakiego zostały wykonane oraz jaki mają otwór.

Wybór jest ogromny.

Najpopularniejsze są korale z surowego drewna, choć można też spotkać ich lakierowane wersje.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze korali? Czy są dobrze wyszlifowane i nie mają ubytków oraz czy ich otwór jest prawidłowo wycięty (brak wiórów wewnątrz, prześwit otworu).

.

Oprócz korali drewnianych można znaleźć również korale plastikowe bądź metalowe w różnych odcieniach. Jak widać możliwości na dekorowanie makramy jest bardzo dużo.

korale-do-makramy4

Jeżeli chodzi o wielkość otworu to wyróżniamy korale ze standardowym otworem o średnicy ok. 4 mm przez który przyciągniemy sznurek o średnicy 5 mm oraz otwór tzw. DUŻY (średnica ok. 9 mm), który pomieści dwa takie sznurki.

Korale drewniane występują w wielu rozmiarach. Począwszy od 8 mm, przez 15, 20, 25, 30 mm aż nawet do 50 mm. Te najdrobniejsze przydadzą się m.in. do zawieszek do smoczków czy breloków.

Jeżeli szukasz korali z surowego drewna to zaprasza Cię do sklepu Z głową w sznurkach. Znajdziesz tam te z małymi i DUŻYMI otworami.

Makrama z koralami

Tak naprawdę możliwości jest nieskończenie wiele. To kwestia naszej wyobraźni i kreatywności. Poniżej przedstawię Ci kilka propozycji makramy z drewnianymi koralami.

Diament z koralem w środku

Oto jak przymocować koralik wewnątrz popularnego wzoru Diament. Myślę, że to ciekawa inspiracja, którą możesz wykorzystać w swojej makramie.

Poznaj też inne diamenty – tutaj.

Makrama ścienna

Wystarczy przywiesić korale do makramy i szybko można zmienić oblicze całej pracy.

Choinka - makrama

W tej dekoracji świątecznej użyto korali w celu urozmaicenia wzoru w choince. To drobne koraliki z małym otworem.

Aniołek

Aniołek to propozycja na święta jak również na Komunię czy Chrzest. 

Można użyć korali o średnicy 2 lub 3 cm.

Gwiazdka - ozdoba choinkowa

Możesz użyć dowolnej wielkości korali i dzięki temu cieszyć się gwiazdkami w różnych rozmiarach. 

To świetna dekoracja nie tylko na choinkę.

Pamiętaj by użyć mocnej nitki!

To tylko kilka propozycji, które możesz wykonać przy pomocy sznurka i drewnianych korali. Koniecznie wypróbuj ten dodatek w swojej pracy a makrama na pewno zyska na uroku i charakterze.

Jeżeli zechcesz podzielić się swoim dziełem to zachęcam do udziału w Dniu Dumy – w każdą sobotę na moim koncie na Instagramie @zglowawsznurkach.

Pozdrawiam Cię gorąco,

Agata Z głową w sznurkach