makramam 3ply
Wiedza ogólna

Sznurki do makramy – jakie wybrać?

Gdy podczas przeglądania znanego portalu z inspiracjami odnalazłam sztukę makramy – wiedziałam, że chcę spróbować i wykonać własną pracę ze sznurka. Od razu w głowie pojawiło się wiele pytań: jaki sznurek do makramy wybrać? Jaki będzie najlepszy? Gdzie go kupić? Szukać stacjonarnie czy lepiej kupić przez Internet? Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: “sznurki do makramy”, znalazłam pierwszą z brzegu stronę oferującą materiały dedykowane do tej sztuki i kupiłam swoje pierwsze sznurki. Jak się później okazało wybrałam najdroższą opcję i wcale nie dla początkujących. Może dlatego nie chwalę się swoją pierwszą makramą, która nie przetrwała wielokrotnego rozplątywania i po prostu nie wygląda dobrze. 

Postanowiłam napisać ten artykuł, ponieważ dostaję bardzo dużo pytań oto jaki sznurek wybrać i gdzie go kupić. Mam nadzieję, że dzięki wskazówkom, które tu umieszczę, nie popełnicie podobnego błędu co ja i świadomie zaczniecie swoją przygodę z makramą.

Sznurek do makramy

Kiedy myślę o nowej makramie, zawsze biorę pod uwagę rodzaj sznurka, którego użyję. Ma on bowiem ogromny wpływ na efekt końcowy pracy. 

Warto jest zadać sobie kilka pomocniczych pytań, by wybór sznurka stał się prosty i oczywisty, ale o tym w dalszej części tego wpisu.

Sznurki można podzielić ze względu na kilka kategorii:

 • materiał, 
 • strukturę/budowę, 
 • grubość, 
 • kolor,
 • przeznaczenie,
 • poziom zaawansowania. 

Wszystkie z nich opisuję w tym artykule.

Zaczynamy!

Sznurki według materiału

sznurek eko

Wyróżniamy sznurki z materiałów naturalnych, sztucznych oraz mieszane, czyli pół naturalne i pół sztuczne.

Oto lista sznurków naturalnych:

 • bawełniany,
 • sizalowy,
 • lniany,
 • konopny,
 • jutowy

Cztery ostatnie typy sznurków naturalnych to włochate, najczęściej brązowe włókna, które osobiście kojarzę z kwietnikami w stylu retro. Ja jednak najczęściej pracuję na sznurkach bawełnianych i to im w głównej mierze poświęcę ten artykuł. 

Rodzaje sznurków

Ze względu na strukturę/budowę wyróżniamy kilka rodzajów sznurka bawełnianego, a mianowicie:

 • Sznurki plecione,
 • Sznurki skręcane pojedynczo,
 • Sznurki skręcane z trzema rdzeniami, oznaczane często 3PLY

Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z nich.

Sznurek pleciony

sznurek pleciony

Z tego sznurka zrobiłam jak dotąd najwięcej makram. Jak sama nazwa wskazuje jest pleciony -złożony z otoczki ze splecionych ze sobą nitek i rdzenia bawełnianego lub syntetycznego*. Jest polecany dla początkujących makramowiczów.

Można też znaleźć sznurki plecione bez rdzenia i wtedy nazywają się one knotem bawełnianym (przeczytaj o nim tutaj).

*Sznurek złożony z bawełnianej otoczki i rdzenia poliestrowego to właśnie rodzaj sznurka mieszanego.

Oto dwa rodzaje sznurka plecionego. Patrząc od lewej mamy sznurek z rdzeniem bawełnianym i poliestrowym.

rdzeń sznurka

Film o sznurku plecionym

.

Sznurek skręcany pojedynczo

sznurek skręcany

Sznurek skręcany pojedynczo jest delikatniejszy i bardziej miękki niż wcześniej wspomniany sznurek pleciony. Składa się z pojedynczych nitek, które zostały skręcone. Z doświadczenia wiem, że nie nadaje się do nauki, ponieważ sznurek traci swoją formę przy każdym rozplątaniu błędnie wykonanego splotu.

Jednym z sznurków skręcanych pojedynczo jest sznurek wędliniarski, który tak jak sznurek pleciony jest często używany przez początkujących. Zazwyczaj ma od 1 mm do 2 mm grubości. Jest tani i łatwo dostępny. Można go znaleźć stacjonarnie np. w sklepach budowlanych.

Sznurek skręcany z trzech rdzeni 3 PLY

sznurek 3ply

Według mnie najbardziej efektowny rodzaj sznurka. Wygląda niczym lina żeglarska. Dzięki trzem skręconym rdzeniom jest to również najmocniejszy z przedstawianych sznurków.

Grubości sznurków

grubości sznurka

Grubości sznurków jest wiele. Od bardzo cieniutkich kilkumilimetrowych, aż do solidnych centymetrowych. Ja najczęściej spotykam się ze sznurkiem wędliniarskim (1 mm – 2 mm) oraz sznurkami bawełnianymi 3 mm i 5 mm. Można też znaleźć 4 mm lub nawet 4,5 mm. 

Warto podkreślić, że im grubszy sznurek, tym szybciej wypracujemy wzór makramy, ale z drugiej strony drobniejszym sznurkiem można stworzyć piękną koronkową pracę. 

Kolory sznurków

makrama_do_pokoju_dzieciecego

W jednym z moich wpisów na portalu społecznościowym porównałam kupowanie sznurków do zakupów w sklepie z artykułami papierniczymi. Kolorowe zeszyty, notesiki, kredki, podkreślacze, bloki, bibuły… Od zawsze miałam słabość do tego typu rzeczy. Wydaje się, że chce się to wszystko mieć na własność. 

I tak samo jest ze sznurkami.

W Internecie jest ogromny wybór pięknych kolorów sznurków. Naprawdę ciężko się zdecydować: biały, piaskowy, musztardowy, morski, turkus, butelkowa zieleń, czarny, różowe złoto, a może ze złotą nicią? – to tylko kilka przykładów.

Jednak najpopularniejszym kolorem jest “naturalny”, czyli sznurek w złamanej bieli. Zdarza się, że bardzo ciężko go zdobyć.

Gdzie kupić sznurki?

Zdecydowanie polecam kupować sznurki przez Internet.

W sieci znajdziesz wiele sklepów z makramowym asortymentem, ale ja zachęcam Cię do odwiedzenia mojego sklepu Z głową w sznurkach.

gdzie kupic sznurki

Jeżeli chodzi o sklepy stacjonarne, to nie ma dużego wyboru. W sklepie budowlanym kupisz sznurek wędliniarski w rozsądnej cenie, ale jeżeli Ci na sznurkach dedykowanych do makramy to możliwe, że znajdziesz je w pasmanterii. Jednak cena może Cię zaskoczyć.

Sznurek idealny na początek

jaki sznurek wybrac

No to jaki sznurek wybrać na początek? Szczerze polecam sznurek pleciony o grubości 5 mm

Dlaczego?

Po pierwsze nie będziesz się denerwować, gdy coś Ci nie wyjdzie. Zawsze możesz bez problemu rozpleść wzór i zacząć od nowa. Po drugie, przy grubszym sznurku szybko zauważysz postęp  swojej pracy, a dzięki temu nie zniechęcisz się. Jeżeli szukasz najtańszej opcji – wybierz sznurek wędliniarski. 

Jaki sznurek wybrać? Pytania pomocnicze.

Pomyślałam, że wypiszę tu kilka pytań, które pomogą nakierować Cię na idealny sznurek. 
Oto one:
 
 1. Jaki efekt chcesz osiągnąć? Bardziej elegancki, boho, a może je pomieszać?
 2. Na jakim jesteś poziomie zaawansowania?
 3. Ile masz czasu na stworzenie makramy? 
 4. Jakim budżetem dysponujesz?
 5. Makrama ma być jedno- lub wielokolorowa?

Odpowiedzi na te pytania i wiedza, którą zawarłam w tym artykule powinna dać Ci odpowiedź, który sznurek wybrać.

sznurki__modne_kolory

Jeden rodzaj makramy - różne sznurki

porónanie makram

Aby lepiej zauważyć różnice między sznurkami, postanowiłam wykonać tą samą makramę przy pomocy  różnych rodzajów sznurka:

 1. sznurek pleciony 5mm
 2. sznurek skręcany pojedynczo 5mm
 3. sznurek 3PLY 5mm
 4. sznurek pleciony 3mm

 

 Zobacz, który efekt najbardziej Ci się podoba.

Makrama ze sznurka plecionego 5mm

makrama pleciony3

Makrama ze sznurka skręcanego 5mm

makrama pleciony
Sznurek nierozczesany
makrama rozczesana
Sznurek rozczesany

Makrama ze sznurka 3PLY 5mm

makramam 3ply

Makrama ze sznurka plecionego 3mm

makrama pleciony1

I to już koniec mojego sznurkowego wywodu. Mam nadzieję, że Ci się podobało i teraz już lepiej wiesz jakiego sznurka potrzebujesz do swojego projektu oraz gdzie go kupić. 

Szukaj, próbuj, testuj i sam/a sprawdź, który jest dla Ciebie najlepszy. 

Jeżeli chcesz, możesz podzielić się w komentarzu jaką makramę zamierzasz wykonać i na jaki sznurek się zdecydujesz. 

Miłego dnia i… 

Powodzenia!