
Sznurki do makramy – jakie wybrać?
Gdy podczas przeglądania znanego portalu z inspiracjami odnalazłam sztukę makramy – wiedziałam, że chcę spróbować i wykonać własną pracę ze sznurka. Od razu w głowie pojawiło się wiele pytań: jaki sznurek do makramy wybrać? Jaki będzie najlepszy? Gdzie go kupić? Szukać stacjonarnie czy lepiej kupić przez Internet? Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: “sznurki do makramy”, znalazłam pierwszą z brzegu stronę oferującą materiały dedykowane do tej sztuki i kupiłam swoje pierwsze sznurki. Jak się później okazało wybrałam najdroższą opcję i wcale nie dla początkujących. Może dlatego nie chwalę się swoją pierwszą makramą, która nie przetrwała wielokrotnego rozplątywania i po prostu nie wygląda dobrze.
Postanowiłam napisać ten artykuł, ponieważ dostaję bardzo dużo pytań oto jaki sznurek wybrać i gdzie go kupić. Mam nadzieję, że dzięki wskazówkom, które tu umieszczę, nie popełnicie podobnego błędu co ja i świadomie zaczniecie swoją przygodę z makramą.
Sznurek do makramy
Kiedy myślę o nowej makramie, zawsze biorę pod uwagę rodzaj sznurka, którego użyję. Ma on bowiem ogromny wpływ na efekt końcowy pracy.
Warto jest zadać sobie kilka pomocniczych pytań, by wybór sznurka stał się prosty i oczywisty, ale o tym w dalszej części tego wpisu.
Sznurki można podzielić ze względu na kilka kategorii:
- materiał,
- strukturę/budowę,
- grubość,
- kolor,
- przeznaczenie,
- poziom zaawansowania.
Wszystkie z nich opisuję w tym artykule.
Zaczynamy!
Sznurki według materiału

Wyróżniamy sznurki z materiałów naturalnych, sztucznych oraz mieszane, czyli pół naturalne i pół sztuczne.
Oto lista sznurków naturalnych:
- bawełniany,
- sizalowy,
- lniany,
- konopny,
- jutowy
Cztery ostatnie typy sznurków naturalnych to włochate, najczęściej brązowe włókna, które osobiście kojarzę z kwietnikami w stylu retro. Ja jednak najczęściej pracuję na sznurkach bawełnianych i to im w głównej mierze poświęcę ten artykuł.
Rodzaje sznurków
Ze względu na strukturę/budowę wyróżniamy kilka rodzajów sznurka bawełnianego, a mianowicie:
- Sznurki plecione,
- Sznurki skręcane pojedynczo,
- Sznurki skręcane z trzema rdzeniami, oznaczane często 3PLY
Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z nich.
Sznurek pleciony

Z tego sznurka zrobiłam jak dotąd najwięcej makram. Jak sama nazwa wskazuje jest pleciony -złożony z otoczki ze splecionych ze sobą nitek i rdzenia bawełnianego lub syntetycznego*. Jest polecany dla początkujących makramowiczów.
Można też znaleźć sznurki plecione bez rdzenia i wtedy nazywają się one knotem bawełnianym (przeczytaj o nim tutaj).
*Sznurek złożony z bawełnianej otoczki i rdzenia poliestrowego to właśnie rodzaj sznurka mieszanego.
Oto dwa rodzaje sznurka plecionego. Patrząc od lewej mamy sznurek z rdzeniem bawełnianym i poliestrowym.

Główną zaletą sznurka plecionego jest fakt, że jest odporny na błędy. Można go wielokrotnie zaplatać i rozplatać, a przy tym nie niszczyć pracy. Dlatego też poleca się go dla osób, które zaczynają swoją przygodę z makramą.
Drugą z zalet jest możliwość wyprania go w pralce bez szkód. Oczywiste jest, że makramy ściennej czy lampionu tam nie włożymy. Chodzi tu raczej o poszewki, bieżniki czy firany.
Kolejnym plusem na rzecz sznurka plecionego jest fakt, że przy tworzeniu dużych makram, nie musimy się martwić o rozplątujące się końcówki sznurka.
Na dodatek, sznurek pleciony jest najtańszą opcją z wszystkich wymienionych rodzajów sznurka.
Jest jedna podstawowa wada wszystkich sznurków bawełnianych, a mianowicie chłoną wilgoć. W skutek tego mogą się odkształcić i stracić swoją pierwotną formę.
Rdzeń – nie wszystkim odpowiada. Jest niczym umocnienie dla sznurka, ale potrafi zepsuć wygląd nawet najpiękniej wyplecionej makramy. Gdy przycinamy końce sznurka, rdzeń może nieestetycznie wystawać i szpecić pracę. Są na to sposoby, ale wiążą się z dodatkową pracą.
Nie nadaje się do rozczesywania. Da się to zrobić, ale jest to bardzo czasochłonne.
W trakcie przeciągania długich sznurków np. przy tworzeniu wielkoformatowych makram, można się oparzyć.
Wykorzystywany do makram o bardziej zwartym/eleganckim charakterze.
Co można wykonać z tego sznurka?
- Makramy ścienne,
- kwietniki,
- łapacze snów,
- breloczki i zawieszki,
- torebki,
- kwiaty,
- ścianki ślubne i inne.
Film o sznurku plecionym
Zapisz się na Newsletter
Bądź na bieżąco z treściami na blogu i odbierz DARMOWY BONUS - Planner Makram!
Dziękuję!
Jeszcze tylko jeden krok. Pędź potwierdzić swojego maila i odbierz bonusowy planner.
Sznurek skręcany pojedynczo

Sznurek skręcany pojedynczo jest delikatniejszy i bardziej miękki niż wcześniej wspomniany sznurek pleciony. Składa się z pojedynczych nitek, które zostały skręcone. Z doświadczenia wiem, że nie nadaje się do nauki, ponieważ sznurek traci swoją formę przy każdym rozplątaniu błędnie wykonanego splotu.
Jednym z sznurków skręcanych pojedynczo jest sznurek wędliniarski, który tak jak sznurek pleciony jest często używany przez początkujących. Zazwyczaj ma od 1 mm do 2 mm grubości. Jest tani i łatwo dostępny. Można go znaleźć stacjonarnie np. w sklepach budowlanych.
Jest delikatny i miękki. Przyjemny do wyplatania.
Można go rozczesywać.
Jest nieco droższy niż wspomniany wcześniej sznurek pleciony.
Sznurek skręcany pojedynczo jest trudniejszy w obróbce.Nie jest odporny na błędy, ponieważ przy każdym rozplątaniu traci swój skręt, a przez to nie jest polecany dla początkujących.
Nie nadaje się do prania w pralce. Może się zniekształcić i stracić swoją pierwotną formę.
Przy tworzeniu większych makram końcówki sznurka mogą się rozkręcać.
Podczas rozczesywania sznurek ma tendencję to ponownego skrętu. Przy dłuższych fragmentach sznurka – rozczesywanie może trwać długo.
Dzięki rozczesaniu sznurka można stworzyć makramę w stylu boho. Sznurki są mniej ujarzmione i nadają pracy luźniejszy charakter.
Co można wykonać z tego sznurka?
- makramy ścienne,
- liście,
- lampiony,
- chwosty,
- kolczyki i inne.
Sznurek skręcany z trzech rdzeni 3 PLY

Według mnie najbardziej efektowny rodzaj sznurka. Wygląda niczym lina żeglarska. Dzięki trzem skręconym rdzeniom jest to również najmocniejszy z przedstawianych sznurków.
Wygląda bardzo efektownie.
Przyjemnie się nim pracuje, ponieważ jest przyjemny w dotyku.
Nadaje się do prac, które będą obciążone np. hamak czy leżak, ponieważ jest najmocniejszym ze sznurków.
Można go rozczesywać, lecz nie jest to tak proste jak przy sznurku skręcanym pojedynczo.
Najdroższy ze wszystkich rodzajów sznurków.
Końcówki się rozwarstwiają, więc trzeba uważać przy tworzeniu dużych makram.
Nie jest odporny na błędy – sznurek może się rozkręcić.
W trakcie rozplątywania należy uważać za które części sznurka ciągnąć – pojedyncze rdzenie mogą się ze sobą zmieszać i ciężko jest odróżnić, który rdzeń należy do konkretnego sznurka.
Sznurek jest bardzo elegancki i nadaje się do wszelkich dekoracji, a dzięki trzem rdzeniom jest bardzo mocny i wykorzystuje się go do makramowych mebli czy kwietników.
Co można wykonać z tego sznurka?
- krzesło,
- leżak,
- hamak,
- huśtawkę.
Grubości sznurków

Grubości sznurków jest wiele. Od bardzo cieniutkich kilkumilimetrowych, aż do solidnych centymetrowych. Ja najczęściej spotykam się ze sznurkiem wędliniarskim (1 mm – 2 mm) oraz sznurkami bawełnianymi 3 mm i 5 mm. Można też znaleźć 4 mm lub nawet 4,5 mm.
Warto podkreślić, że im grubszy sznurek, tym szybciej wypracujemy wzór makramy, ale z drugiej strony drobniejszym sznurkiem można stworzyć piękną koronkową pracę.
Sznurki idealne do drobnych makram na przykład breloczków czy kolczyków.
Sznurki uniwersalne. Często wykorzystywane do makram ściennych, poszewek, kwietników czy torebek.
Rzadko używam grubszych sznurków, ale wiem, że można tworzyć z nich piękne makramy ścienne, kwietniki, ale również naszyjniki i opaski.
Kolory sznurków

W jednym z moich wpisów na portalu społecznościowym porównałam kupowanie sznurków do zakupów w sklepie z artykułami papierniczymi. Kolorowe zeszyty, notesiki, kredki, podkreślacze, bloki, bibuły… Od zawsze miałam słabość do tego typu rzeczy. Wydaje się, że chce się to wszystko mieć na własność.
I tak samo jest ze sznurkami.
W Internecie jest ogromny wybór pięknych kolorów sznurków. Naprawdę ciężko się zdecydować: biały, piaskowy, musztardowy, morski, turkus, butelkowa zieleń, czarny, różowe złoto, a może ze złotą nicią? – to tylko kilka przykładów.
Jednak najpopularniejszym kolorem jest “naturalny”, czyli sznurek w złamanej bieli. Zdarza się, że bardzo ciężko go zdobyć.
Gdzie kupić sznurki?
Zdecydowanie polecam kupować sznurki przez Internet.
W sieci znajdziesz wiele sklepów z makramowym asortymentem, ale ja zachęcam Cię do odwiedzenia mojego sklepu Z głową w sznurkach.

Jeżeli chodzi o sklepy stacjonarne, to nie ma dużego wyboru. W sklepie budowlanym kupisz sznurek wędliniarski w rozsądnej cenie, ale jeżeli Ci na sznurkach dedykowanych do makramy to możliwe, że znajdziesz je w pasmanterii. Jednak cena może Cię zaskoczyć.
Sznurek idealny na początek

No to jaki sznurek wybrać na początek? Szczerze polecam sznurek pleciony o grubości 5 mm.
Dlaczego?
Po pierwsze nie będziesz się denerwować, gdy coś Ci nie wyjdzie. Zawsze możesz bez problemu rozpleść wzór i zacząć od nowa. Po drugie, przy grubszym sznurku szybko zauważysz postęp swojej pracy, a dzięki temu nie zniechęcisz się. Jeżeli szukasz najtańszej opcji – wybierz sznurek wędliniarski.
Jaki sznurek wybrać? Pytania pomocnicze.
- Jaki efekt chcesz osiągnąć? Bardziej elegancki, boho, a może je pomieszać?
- Na jakim jesteś poziomie zaawansowania?
- Ile masz czasu na stworzenie makramy?
- Jakim budżetem dysponujesz?
- Makrama ma być jedno- lub wielokolorowa?
Odpowiedzi na te pytania i wiedza, którą zawarłam w tym artykule powinna dać Ci odpowiedź, który sznurek wybrać.

Jeden rodzaj makramy - różne sznurki

Aby lepiej zauważyć różnice między sznurkami, postanowiłam wykonać tą samą makramę przy pomocy różnych rodzajów sznurka:
- sznurek pleciony 5mm
- sznurek skręcany pojedynczo 5mm
- sznurek 3PLY 5mm
- sznurek pleciony 3mm
Zobacz, który efekt najbardziej Ci się podoba.
Makrama ze sznurka plecionego 5mm

Makrama ze sznurka skręcanego 5mm


Makrama ze sznurka 3PLY 5mm

Makrama ze sznurka plecionego 3mm

I to już koniec mojego sznurkowego wywodu. Mam nadzieję, że Ci się podobało i teraz już lepiej wiesz jakiego sznurka potrzebujesz do swojego projektu oraz gdzie go kupić.
Szukaj, próbuj, testuj i sam/a sprawdź, który jest dla Ciebie najlepszy.
Jeżeli chcesz, możesz podzielić się w komentarzu jaką makramę zamierzasz wykonać i na jaki sznurek się zdecydujesz.
Miłego dnia i…
Powodzenia!


Zobacz również

Recenzja książki “Makrama dla początkujących i nie tylko.”
21 maja 2021
Recenzja książki “Domowe makramy”
15 sierpnia 2021