sznurek na drazku3
Sploty,  Wiedza ogólna

Makrama – od czego zacząć?

Szukanie tematu na pierwszy wpis nie było takie trudne jak przypuszczałam. Od razu wiedziałam, że temat musi być łatwy, przyjemny, no i oczywiście taki, który ciekawie wprowadzi w tematykę bloga. A zatem, dziś opowiem Ci krótko czym  właściwie jest makrama,  co jest potrzebne by zacząć wyplatać  i przedstawię kilka podstawowych splotów. Będzie to solidna dawka wiedzy, która pomoże wejść w świat sznurków i tworzenia.

Zapraszam!
Co to właściwie makrama?

Makrama to starożytna metoda wyplatania sznurków beż użycia szydełka, drutów czy igły. Potrzebne są tylko Twoje ręce. Samo słowo pochodzi z języka arabskiego i oznacza „wiązaną artystycznie tasiemkę”. W przeszłości makramę wykorzystywano między innymi w piśmie węzełkowym (starożytny Wschód), przy wyplataniu talizmanów (marynarze) czy tworzeniu naszyjników (Inkowie). W Europie sztuka wiązania sznurków pojawiła się w średniowieczu i na początku była widywana tylko u dostojników czy mieszczan. Były to ozdobne szaty, narzuty, lambrekiny czy serwety. Swego czasu makrama została zapomniana, lecz teraz, kiedy rękodzieło wraca do łask – można zauważyć coraz większe zainteresowanie tą sztuką. Obecnie makrama cieszy się powodzeniem jako dekoracja ślubów i wesel w stylu boho. Ścinaki za parą młodą, dekoracje krzeseł czy nawet stroju. Ponadto popularne są makramy ścienne, torebki, kwietniki i łapacze snów. Jak widać, dzięki tej sztuce możemy tworzyć nie tylko elementy dekoracyjne, ale również użytkowe.

Jaki sznurek wybrać na początek?

Na rynku jest wiele rodzajów sznurków. Na początek polecam Ci bawełniany sznurek pleciony. Po pierwsze, jego zaletą jest to, że nie jest podatny na nasze błędy. Czasem zdarzy się tak, że chcemy coś poprawić w naszej pracy i trzeba rozplątać sznurek. Przy plecionym o nic nie trzeba się martwić, ponieważ on jak i cała makrama nie straci na wyglądzie. Nawet wielokrotne poprawki nie pogorszą efektu końcowego. Po drugie, spośród sznurków nadających się do makramy, jest stosunkowo niedrogi.

Taki pleciony sznurek najtaniej szukać w Internecie. Po odpowiednie na start sznurki i nie tylko zapraszam do mojego sklepu z materiałami do makramy.

Za 100 metrów najtańszego sznurka plecionego powinniście zapłacić ok. 20-25zł.

sznurki__modne_kolory
Co dokładnie potrzebujesz?
narzedzia_do_makramy

♦   sznurek (najlepiej 3 lub 5 mm),

♦   kij (lub dowolny drążek),

♦   nożyczki,

♦   miara krawiecka (opcjonalnie)

Przygotowanie sznurków

Zaczynamy! Weź sznurek oraz miarę. Odmierz i odetnij 170 cm sznurka. Teraz możesz zrezygnować już z miary, a zamiast niej używać odciętego kawałka sznurka jako bazy do odcinania kolejnych sztuk. Łącznie potrzebujesz 6 sznurków jednakowej długości.

Mocowanie sznurków
petla
petla mocujaca etap 3
zawieszenie sznurka
jedna petla mocujaca

Jest kilka metod zawieszania sznurka na kiju. Dziś poznasz podstawową i najbardziej powszechną pętlę mocującą. Bierzemy pierwszy sznurek i składamy go na pół. Część sznurka z pętlą przewieszamy nad kijem, a następnie dwa końce sznurka przekładamy przez pętlę widoczną pod nim i mocno zaciągamy ciągnąc oba sznurki w dół. Powtarzamy czynność z wszystkimi sznurkami układając je na kiju parami. Powinnaś mieć 6 pętli mocujących.

 

Jeżeli chcesz poznać więcej pętli mocujących zapraszam tutaj.

Węzeł płaski – podstawowy splot makramy

Węzeł płaski inaczej zwany tkackim to najbardziej popularny i najprostszy rodzaj węzła. Najczęściej jest wykorzystywany w różnego rodzaju siatkach np. torebkach.

Do wykonania węzła płaskiego potrzebujemy 4 sznurki wiążące, czyli 2 pętle mocujące. Dwa środkowe sznurki to rdzeń węzła a dwa zewnętrzne to sznurki wiążące. Ostatni sznurek często nazywany jest również końcowym. 

Do dalszej nauki potrzebny jest nam jeszcze jeden termin a mianowicie półwęzeł. To nic innego jak połowa węzła płaskiego.

 

Jak wykonać węzeł płaski?

Półwęzeł prawoskrętny: Bierzemy lewy sznurek i układamy go płasko przed rdzeniem węzła. Równocześnie bierzemy końcowy sznurek przeciągamy go przed lewym sznurkiem i  przeplatamy go za rdzeniem wyciągając go przez pętlę, którą utworzył lewy sznurek. Zaciągamy węzeł do góry utrzymując rdzeń nieruchomo. 

wezel plaski etap1
wezel plaski etap2
wezel plaski etap3
wezel plaski etap4
wezel plaski etap5

Półwęzeł lewoskrętny: Wykonujemy te same czynności, tylko w odbiciu lustrzanym. Bierzemy prawy sznurek, układamy go przed rdzeniem a lewy sznurek przekładamy nad nim. Kolejno przeciągamy lewy sznurek za rdzeniem i wyciągamy przez pętlę po prawej stronie. Zaciągamy całość do góry. 

wezel plaski etap6
wezel plaski etap7
wezel plaski etap8
wezel plaski etap10
wezel plaski wynik

Węzły płaskie można zaczynać również zamieniając kolejność powyższych półwęzłów.

Uwaga! Dla większej kontroli nad węzłem i jego umiejscowieniem, sploty można wykonywać luźno, a dopiero później dociągać je ciaśniej.

Słupki

Słupki to powtarzane wzory węzłów np. węzłów płaskich lub półwęzłów. Poniżej przedstawię Ci instrukcje jak uzyskać 3 podstawowe, ale i bardzo popularne słupki.

Słupek z węzłów płaskich

Powstaje w wyniku powtarzania się węzła płaskiego jeden pod drugim.  Można go wykorzystać do stworzenia np. prostego breloczka.

slupek-z-wezlow-plaskich
Słupek spiralny lewoskrętny

Słupki spiralne są bardzo efektowne, a dzięki temu popularne. Powstają z powtarzania po sobie półwęzłów lewoskrętnych.

Uwaga! W trakcie plecenia słupka spiralnego, nasza praca zacznie się obracać niczym wspomniana spirala. Lewy sznurek zajmie miejsce prawego i odwrotnie. Nie trzymaj się kurczowo pierwotnych lewych i prawych sznurków przy pleceniu – to dość niewygodne. Gdy sznurki zamienią się miejscami zacznij je traktować tak jakbyś zaczynała swoją pracę od początku. 

slupek spiralny lewoskretny makrama
Słupek spiralny prawoskrętny

Wykonujemy go odwrotnie do słupka spiralnego lewoskrętnego, używając półwęzła prawoskrętnego.

slupek spiralny prawoskretny makrama
Makrama – od czego zacząć? – film instruktażowy

A teraz czas na film. Zobacz jak to wygląda w praktyce: mocowanie sznurka, węzeł płaski i wymienione słupki. Zapraszam do oglądania!

Mam nadzieję, że treść tego wpisu była przyjemna i udało mi się przekonać Cię do spróbowania swoich sił z makramą. Jeżeli podejmiesz się makramowego wyzwania koniecznie daj znać jak Ci poszło. 

Powodzenia!