makrama na prezent
DIY

Makrama – klasyka w wydaniu mini

3Prosta, piękna i urocza mini makrama – oto ona! Już dawno miała pojawić się na blogu. Wyczekała swoje i teraz dumnie Wam się prezentuje. Jeżeli szukasz nowego wzoru i lubisz klasykę to ta makrama jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz listę potrzebnych materiałów do jej wykonania, opis wzoru i cenne wskazówki, które pomogą zapleść całość bez problemów. Do dzieła!

Co Ci potrzebne?

sznurek pleciony

Do zrobienia makramy potrzebujesz:

 • drążek o długości ok. 35 cm
 • sznurek pleciony [5 mm]
  • 8 sznurków o długości 4 m
  • 16 sznurków o długości 1,2 m
  • 1 sznurek o długości 2,5 m
  • 12 sznurków o długości 1,5 m
  • 1 sznurek o długości 70 cm
 • nożyczki
 • taśma malarska (opcjonalnie)

Makrama - ramiona z diamentami

Na początku wypleciemy część przednią makramy, czyli dwa, połączone ze sobą ramiona diamentów.

Potrzebujesz 8 sznurków po 4 m – po cztery sztuki na każdą stronę drążka. 

Aby zawiesić sznurek na kiju, złóż sznurek na pół i przewieś go pętlą mocującą z grzbietem. Jeżeli jeszcze nie wiesz jak ją wykonać – zajrzyj tutaj.

Ramiona z diamentów są dla siebie lustrzanym odbiciem, więc opiszę tylko wykonanie jednego z nich.

mini makrama

No to zaczynamy!

Masz przed sobą 4 pętle mocujące – na dwóch wewnętrznych zapleć węzeł płaski (zobacz jak go wykonać tutaj). Zacznij oplatać węzły żebrowe na drugim sznurku od lewej, a później na drugim sznurku od prawej. To samo wykonaj na pierwszych z brzegu sznurkach. Tym samym zbudujesz połowę podwójnego diamentu.

Łącz obie strony diamentu zaplatając zawsze prawy sznurek na lewy.

Aby zbudować kolejny diament przedłuż lewe, zewnętrzne ramię diamentu, nawijając wszystkie sznurki po prawej stronie.

Buduj podwójne diamenty według wzoru a wewnątrz zaplataj węzeł tkacki (płaski). Przy pełnych diamentach – od zewnętrznej strony – pozostawiaj na grzbiecie 1 cm lukę ( w tym miejscu powiesimy sznurek – o tym dalej).

Łącznie każde ramię ma mieć 2,5 diamentu.

Przy drugim pełnym diamencie poprowadź lewe ramię na prawo. A pod nim zapleć kolejny rząd węzłów żebrowych.

Zapleć drugie ramię jako odbicie lustrzane.

W połączeniu obu ramion należy stworzyć podwójny diament, gdzie w środku należy pokierować sznurki przodem z prawej na lewo, a tyłem z lewej na prawo. Zdjęcia powinny pomóc w zrozumieniu splotów.

Zawieszanie sznurków

Przygotuj 16 sznurków o długości 1,2 m i zawieś po 3 sztuki pomiędzy diamentami oraz po jednej sztuce na grzbiecie diamentu. Mocuj je gładką pętlą mocującą.

Makrama - cz.2

mini makrama

Weź sznurek 2,5 m i zawieś łuk w wewnętrznej części drążka. Tak go przymocuj, aby jego końcówki były równej długości. Przymocuj sznurek pętlami z grzbietem.

Obie końcówki sznurka zawiń na łuk aby stworzyć kolejne pętle mocujące z grzbietem.

Przygotuj 12 sznurków o długości 1,5 m i zamocuj je na luku pętlami mocującymi z grzbietem.

Wyrównaj je a następnie weź pierwszy sznurek z lewej i zacznij na niego nawijać 12 kolejnych sznurków (węzłem żebrowym) kierując się do środka. To samo wykonaj po prawej stronie a następnie połącz oba sznurki ze sobą. Całość przełóż na tył makramy,.

 

.

Makrama - Zawieszka i docięcie

Przygotuj sznurek o długości ok. 70 cm i połóż makramę na płasko. 

Zawieś sznurek pętlą mocującą z grzbietem i dociśnij go kolejną pętlą. Dłuższą część sznurka pokieruj na przeciwległą stronę drążka i ponownie zapleć pętle mocujące. Następnie odetnij niepotrzebne końcówki sznurka i zawieszka gotowa.

Na sam koniec dotnij końcówki makramy – wybierz sobie kształt jaki najbardziej Ci odpowiada. Ja docięłam swoją makramę w kształt litery “V”. Aby sobie ułatwić pracę możesz użyć taśmy malarskiej. Dzięki niej możesz wyznaczyć kierunki cięcia. No i gotowe!

Wskazówka!

Jeżeli używasz sznurka plecionego z rdzeniem poliestrowym – ta wskazówka Ci się przyda. Pewnie wiesz, że rdzeń tego typu może nieestetycznie wystawać z plecionej części sznurka. Aby temu zapobiec – wystarczy wyciągnąć ok 3 cm rdzenia ze sznurka i po prostu go obciąć. Następnie wyrównać sznurek i gotowe. Rdzeń poliestrowy już więcej nie będzie wystawać z końcówek w makramie. 🙂

Mini makrama - Film instruktażowy

~Jeżeli opis Ci nie wystarczy – zobacz film gdzie krok po kroku pokazuję jak wykonać tą uroczą makramę. Zapraszam do oglądania!

I jak Ci się podobało? Mam nadzieję, że skusisz się na ten wzór, a jeżeli tak to koniecznie daj znać i wyślij zdjęcie gotowej pracy (jeżeli posiadasz konto na Instagramie oznacz mnie #zglowawsznurkach i @zglowasznurkach – wtedy łatwiej mi dotrzeć do zdjęć).

Życzę wspaniałego, kreatywnego dnia i…

Powodzenia!