kwietnik ze sznurka1
DIY

Kwietnik

Kolejny projekt DIY, który po prostu musiał się pojawić na blogu. Dodatek idealny na balkon i taras, ale również do wnętrz. Wszędzie tam gdzie ma być przytulnie, ciekawie i zielono. Mowa oczywiście o wiszącym kwietniku ze sznurka. Sama mam ich w domu kilka – dziś pokażę Wam jeden ze wzorów, który jest efektowny i jednocześnie nie jest skomplikowany. A zatem sznurek w dłoń i zaczynamy. Zapraszam serdecznie!

Rodzaje kwietników

agata tasminska

Jest kilka rodzajów kwietników ze sznurka. Mogą być to kwietniki zawieszane na drewnianej bądź metalowej obręczy (osobiście lubię je najbardziej), kwietniki z plecioną zawieszką (zamiast wcześniej wspomnianej obręczy), kwietnik podwójny czy kwietnik “żagiel”.

Takie wiszące kwietniki mogą być złożone z 3. lub więcej ramion.

Samo zawieszenie sznurków może być wykonane na wiele sposobów, dzięki czemu każdy kwietnik może być zupełnie inny. 

Drugą grupą makramowych kwietników są kwietniki ścienne. Jest to połączenie makramy ściennej z kwietnikiem. Tutaj również jest wiele sposobów na urozmaicenie pracy. Mogą być kwietniki pojedyncze jak również złożone.

Gdzie zawieszać kwietniki?

kwietnik makrama

Kwietnik ścienny tak samo jak makramę ścienna zawieszamy głównie na ścianie. Jeżeli chodzi o kwietniki centralne to zazwyczaj wiesza się je na haczykach w suficie lub ścianie (można je wwiercić lub kupić przyklejane). 

Mi zdarza się powiesić kwietnik na karniszu 🙂

Jakiego sznurka użyć?

Jeżeli chodzi o sznurek to chyba Was nie zaskoczę. Do wykonania kwietnika można użyć każdego rodzaju sznurka.

Sznurek pleciony, skręcony pojedynczo, 3ply – każdy z nich się sprawdzi.

Grubość sznurka też jest dowolna. Kiedyś myślałam, że sznurek musi być gruby żeby utrzymać doniczkę, wiec zawsze wybierałam sznurek o grubości 5 mm. Otóż nie! Sznurek cieńszy np. 3 mm również zda egzamin i bez problemu utrzyma ciężar doniczki z kwiatkiem.

Wybierz zatem sznurek, którym najlepiej Ci się pracuje oraz taki, który po prostu najbardziej Ci się podoba. Dodam tylko, że cienkim sznurkiem uzyskasz delikatniejszy efekt, a gdy użyjesz grubego sznurka – sam kwietnik bardziej rzuci się w oczy.

Jak wykonać kwietnik ze sznurka?

kwietnik narzedzia

Przygotuj:

  • Drewnianą obręcz;
  • 6 sznurków (5 mm) o długości 6 m;
  • Sznurek o długości 60 cm;
  • Nożyczki;
  • Haczyk (opcjonalnie);
  • Doniczka (opcjonalnie).
baner e-book

Jeżeli masz haczyk to będzie Ci łatwiej wykonywać kwietnik. O wiele wygodniej robi się go w pozycji pionowej. Jeżeli nie masz haczyka – poszukaj w domu miejsca gdzie możesz powiesić obręcz.

Powieś drewnianą obręcz na haczyku. Przewieś przez nią sześciometrowe sznurki, tak by składały się dokładnie w połowie. Weź jeden sznurek(60 cm) i zapleć węzeł rybacki. Tutaj dowiesz się jak go wykonać krok po kroku. Następnie podziel 12 wiszących sznurków na 3 części(każda po 4 sznurki), które to będą ramionami kwietnika.

Weź pierwszą partię i zacznij pleść spiralę lewo lub prawoskrętną – jak wykonywać taką spiralę opisywałam i pokazywałam tutaj. To proste!

To samo wykonaj w dwóch pozostałych partiach sznurków. Pamiętaj by mocno je zaciskać.

kwietnik ze sznurka

Teraz pora na stworzenie kieszonki na doniczkę. 

Weź dwa sznurki z jednej spirali i dwa sąsiadujące sznurki ze spirali obok. Zwiąż je za pomocą węzła płaskiego w odległości 10 cm od końca spiral. W ten sam sposób połącz pozostałe ramiona kwietnika. Pamiętaj by węzły płaskie były na tym samym poziomie.

Jeżeli masz doniczkę, włóż ja między sznurki i sprawdź gdzie należy związać sznurki. Weź kolejny sznurek o długości 60 cm i utwórz węzeł rybacki w wyznaczonym miejscu.

Jeżeli nie masz doniczki to będzie odrobinę ciężej. Trzeba oszacować miejsce zakończenie kwietnika.

Teraz wystarczy obciąć końcówki na dowolnej wysokości. I już! Kwietnik gotowy!

Kwietnik - film instruktażowy

Sprawdź na filmie jak wykonać kwietnik ze sznurka. Zapraszam do oglądania!

Mam nadzieję, że Ci się podobało i spróbujesz wykonać samodzielnie taki makramowy kwietnik. Przekonasz się, że to nic trudnego.

Życzę miłego dnia.

Sznurek w dłoń i…

Powodzenia!