podkładka pod kubek
DIY

Podkładka pod kubek

Jesień w pełni. Co może umilić zimny wieczór, jak nie rękodzieło i mięciutka, przyjemna w dotyku i – najważniejsze – własnoręcznie wykonana podkładka pod kubek. 

Jeżeli lubisz takie dodatki to zapraszam do artykułu. Razem ze mną wykonasz właśnie taką podkładkę. A jeżeli szukasz pomysłu na prezent to myślę, że właśnie go znalazłaś/eś. Zaczynamy!

Podkładka pod kubek - potrzebne narzędzia

podkładka pod kubek

Do wykonania podkładki pod kubek potrzebujesz:

 • sznurek skręcany o grubości 3 mm,
 • nożyczki,
 • miarę krawiecką,
 • grzebień lub szczotkę,
 • szpilki,
 • dużą igłę do sznurka (jako zamiennik możesz użyć szydełko),
 • podkładkę do wbijania szpilek.

Podkładka pod kubek - przygotowanie sznurków

Zacznij od docięcia sznurków. Do tego projektu potrzebujesz na początek:

 • 1 sznurek o długości 155 cm
 • 5 sznurków o długości 78 cm

W kolejnych etapach pracy będziemy docinać kolejne partie sznurków. Zaraz Ci wszystko wytłumaczę.

baner e-book

Jak wykonać podkładkę pod kubek?

Ze sznurka o długości 155 cm uformuj pętlę, a następnie zamocuj na niej wszystkie 5 sznurków za pomocą gładkiej pętli mocującej (czyli nawijanej od spodu). Jak wykonać taką pętlę – przeczytasz tutaj.

Następnie zaciągnij dłuższy koniec sznurka pętli i uformuj środek podkładki – rozkładając sznurki w pięciu różnych kierunkach. Środek podstawki powinien przypominać z wyglądu mały kwiatek.

Teraz przymocuj całość do przygotowanej wcześniej podkładki za pomocą szpilek. 

podkładka pod kubek

Weź w rękę najdłuższy sznurek, który tworzył pętelkę na początku i zacznij nawijać na niego sznurki węzłem żebrowym, jeden po drugim kierując się w prawą stronę.

Każdy sznurek nawijaj dwukrotnie i pamiętaj, aby sznurek wiodący, czyli ten najdłuższy prowadzić zawsze nad sznurkami wiążącymi.

Co ważne! Trzeba dobrze dociskać sznurek i nie zostawiać luk między węzłami.

Kiedy skończysz pierwszy okrąg, dołóż sznurek o długości 66cm i zamocuj go gładką pętlą mocującą. Mocno dociśnij.

Kontynuuj nawijanie kolejnych sznurków a gdy pojawi się kolejny duży odstęp – ponownie dołóż sznurek gładką pętlą mocującą. 

Kiedy dodawać następne sznurki?

To dobre pytanie!

Dodawaj sznurki wtedy, kiedy zobaczysz, że do następnego sznurka w okręgu jest za daleko i węzeł, który nim nawiniesz będzie zakrzywiony. Wtedy dodaj sznurek gładką pętlą mocującą. 

Może się zdarzyć, że dodawane sznurki będą stosunkowo blisko siebie. Nie przejmuj się, ponieważ nie ma reguły, że na każdy okrąg przypada określona ilość dokładanych sznurków. 

Jeżeli się wahasz czy dodać sznurek czy nie – radzę Ci go dodać. 

Jeżeli nie nawiniesz dodatkowego sznurka to okrąg może mieć za mało węzłów, aby opleść ten wcześniejszy okrąg i zacznie wywijać się do góry. Tym sposobem podkładka zacznie się falować i nie będzie idealnie płaska. (Mam nadzieję, że napisałam to zrozumiale :))

Moja podkładka pod kubek potrzebowała łącznie 14 dodatkowych sznurków:

 • 5 o długości 66 cm,
 • 6 o długości 56 cm,
 • 3 o długości 46 cm.
.

Podkładka pod kubek - kształtowanie

podkładka pod kubek

Gdy już osiągniesz odpowiednią wielkość podkładki. Możesz skończyć nawijać sznurki w momencie, kiedy uznasz, że podkładka jest odpowiedniej wielkości, albo zrobić identycznie jak ja, czyli wykonać około 8 okręgów. 

Kolejnym krokiem jest odcięcie końcówki sznurka z początkowej części pracy oraz nawleczenie sznurka wiodącego (czyli tego, na który nawijaliśmy wszystkie sznurki) i przeplecenie go przez wzór podkładki. Ja wplotłam go pomiędzy ostatni i przedostatni węzeł żebrowy.

Teraz wystarczy dociąć sznurki na długość ok. 5 cm, rozczesać końcówki i ponownie dociąć – już precyzyjnie na długość 2-3 cm. I gotowe!

Podkładka pod kubek - film instruktażowy

Teraz pora na film, w którym pokazuję krok po kroku jak wykonać podkładkę pod kubek ze sznurka. 

I jak Ci się podobało? Wykonasz taką podkładkę dla siebie? A może podarujesz taki ręcznie robiony prezent komuś bliskiemu? Daj znać! 

Tymczasem życzę Ci miłego dnia i…

Powodzenia!

%d bloggers like this: