makramowy-lampion-wazon
DIY

Makramowy lampion/wazon

Sezon na ciepłe skarpety, swetry, gorącą herbatę z goździkami, cytryną i imbirem uważam za otwarty. Na dworze coraz zimniej, więc pewnie tak jak ja szukasz ciepłego otulenia w domowym zaciszu. Pomyślałam, że przyda Ci się przepis na piękny lampion/wazon w stylu boho, który doda uroku i klimatu Twojemu wnętrzu. Przyznam, że lampion tak mi się spodobał, że postanowiłam zrobić sobie jeszcze jeden. Mam nadzieję, że Tobie również przypadł do gustu i chętnie wykonasz go samodzielnie. Bazowałam na projekcie z książki, ale wprowadziłam kilka drobnych zmian ze względu na inny rozmiar słoika i dostępny sznurek. 

Nie przedłużając – zapraszam! 

Stwórzmy razem coś pięknego!

ksiazka-makramy-i-wyplatanki-recenzja

Projekt pochodzi z książki “Makramy i wyplatanki” wydanej przez wydawnictwo Publicat S.A. i której to blog Z głową w sznurkach jest patronem medialnym.

Kupisz ją w EMPIKU oraz w sklepie Z głową w sznurkach.

Makramowy lampion/wazon - potrzebne materiały i użyte techniki splotów

makramowy-lampion-wazon-potrzebne-materialy

Co będzie Ci potrzebne?

 • 31,1 m naturalnego sznurka bawełnianego 5 mm
  • 1 x 1,5 m
  • 23 x 1,2 m
  • 2 x 1 m
 • 7,8 m juty o śr. 2 mm (ja użyłam sznurek 2PLY w kolorze beżowym)
  • 12 x 65 cm
 • 18 m juty o śr. 3 mm
  • 6 x 3 m
 • 2 m czarnego sznurka bawełnianego o śr. 3 mm
  • 1 x 2 m
 • dowolny wazon/słoik (wymiary słoika z książki: wys. 15 cm, śr. 13 cm, śr. otworu 10 cm; wymiary mojego słoika wysokość:13,5 cm, śr. otworu 7,5 cm, średnica słoika 10 cm)

Ponadto przydadzą się również:

Sploty i węzły, które będą wykorzystywane w tym projekcie:

Jak wykonać lampion/wazon ze sznurka?

Weź sznurek bazowy o długości  1,5 m, owiń go na szczycie słoika/wazonu i zawiąż tymczasowy węzeł. Następnie przymocuj do niego wszystkie 23 sznurki o długości 1,2 m (ja użyłam długość 1 m) za pomocą pętli gładkiej. Gdy wszystkie sznurki będą na swoim miejscu, rozwiąż węzeł na sznurku bazowym i stwórz jeden węzeł żebrowy. Pamiętaj by mocno go dociągnąć by baza była stabilna i trwała. Rozmieść równomiernie każdą pętlę po obwodzie słoika. W kolejnym kroku wykonaj rząd węzłów płaskich pamiętając by brać 4 sąsiadujące sznurki (2 z pętli gładkiej i po jednym sznurku po lewej i prawej stronie). W kolejnych krokach wykonaj jeszcze 2 lub 3 rzędy węzłów płaskich (ja stworzyłam łącznie 3 rzędy) pamiętając by węzeł w kolejnym rzędzie był pomiędzy tymi z wcześniejszego rzędu.

makrama-wazon-lampion1
Zawieszenie sznurków na sznurku bazowym.
makrama-wazon-lampion2
Węzeł płaski
makrama-wazon-lampion3
Trzy rzędy węzłów płaskich.

Teraz weź sznurek o długości 1 m i nawijaj na niego każdy ze sznurków za pomocą węzła żebrowego. Gdy nawiniesz każdy z nich po całym obwodzie słoika zwiąż końcówki sznurka bazowego również przy pomocy węzła żebrowego a pozostałości schowaj między wzór i dotnij końcówki by nie wystawały. Teraz odmierz mniej więcej 3 cm i wykonaj ten sam rząd z węzłów żebrowych. W ten sposób utworzysz tzw. bazę do splotów tkackich, którymi zajmiemy się na sam koniec pracy nad lampionem.

makrama-wazon-lampion4
Rząd węzłów żebrowych na dodatkowym sznurku.
makrama-wazon-lampion6
Drugi rząd węzłów żebrowych.
makrama-wazon-lampion7
Dwa rzędy węzłów żebrowych ze schowanymi końcówkami sznurka bazowego.

Podziel wszystkie końcówki po 4 sztuki i każdy zestaw zwiąż przy pomocy węzła rybackiego sznurkiem jutowym(2 mm). Końcówki dotnij i rozczesz. Teraz pora na część tkaną, którą wykonamy pomiędzy rzędami z węzłów żebrowych. Do tej części przyda Ci się sznurek jutowy (grubość 3 mm; lub bawełniany w podobnym kolorze jak u mnie) oraz sznurek w kolorze czarnym. Weź 3 sznurki jutowe o długości 3 m ( ja użyłam 2 sztuki) i połącz ich końcówki ze sobą za pomocą taśmy klejącej. Ten manewr uprości przewlekanie sznurków w bazie. Wykonuj splot sumakowy przesuwając się od lewej do prawej strony – poniżej przedstawiam schemat, który bardzo dokładnie jest opisany w książce. Po całym obrocie względem słoika chowamy końcówki sznurków w splotach i docinamy je. Teraz pora na sznurek czarny. Z jego pomocą wykonaj 3 rzędy splotu płóciennego – poniżej znajdziesz schemat wykonania tego splotu. I na sam koniec pozostaje nam stworzyć jeszcze raz splot sumakowy za pomocą 3 pozostałych sznurków jutowych. Tym razem trzeba tylko zmienić stronę tkania – od prawej do lewej. 

makrama-wazon-lampion9
12 węzłów rybackich
makrama-wazon-lampion11
Część tkana pomiędzy rzędami węzłów żebrowych - splot sumakowy
makrama-wazon-lampion13
Część tkana - splot płócienny
splot-sumakowy-makrama
Splot sumakowy
splot-plocienny-makrama
Splot płócienny
makramowy-lampion-wazon

I gotowe! Mam nadzieję, że instrukcja Ci się przydała i z jej pomocą wykonasz dla siebie taką piękną dekorację w stylu boho jaką jest lampion/wazon.

W razie pytań służę pomocą:)

Poniżej dzielę się również moim wskazówkami, które z pewnością pomogą Ci w wyplataniu.

Moje wskazówki

makramowy-lampion-wazon-makramy-i-wyplatanki

Jeżeli tak jak ja używasz zwykłego słoika, który ma inne wymiary niż te podane w projekcie na pewno przyda Ci się kilka rad:

Na początku wpisu podałam wymiary sznurków jakie zostały zalecone w książce, ale jeżeli będziesz pracować na innej bazie warto poznać zasadę obliczania długości sznurka. Znajdziesz ją tutaj.

Pamiętaj by ilość sznurków dodanych do tego bazowego była nieparzysta.

Zachowaj proporcję w wyglądzie projektu. Na moim przykładzie: zamiast 4 rzędów węzłów płaskich wykonałam 3 rzędy.

Nie miałam w domu sznurka jutowego dlatego zastąpiłam go bawełnianym 3 mm 3PLY w podobnym kolorze. Gdy potrzebowałam grubość 2 mm po prostu rozdzieliłam sznurek 3PLY na 3 osobne sznurki i korzystałam jednego z nich. Nic się nie marnuje:)

Mam nadzieję, że projekt Ci się spodobał tak jak mi. Myślę, że to piękna dekoracja na stół czy szafkę nocną. która wprowadzi ciepły, przytulny klimat do Twojego wnętrza. Taki lampion może być również świetnym pomysłem na prezent. Zdecydujesz się i wykonasz go sam/a? Daj znać:) 

Pozdrawiam Cię gorąco,

Agata Z głową w sznurkach

%d bloggers like this: