węzeł żebrowy po okręgu
Sploty

Węzeł żebrowy w półokręgu

Węzeł żebrowy w półokręgu to kolejna wersja znanego już węzła. Jak dotąd poznaliśmy węzeł żebrowy poziomy, skośny, pionowy i odwrócony. Jeżeli masz je opanowane – to dzisiejszy wzór nie powinien sprawić Ci żadnych trudności. Węzeł prowadzony w półokręgu jest delikatny i minimalistyczny a jednocześnie z charakterem. Koniecznie go wypróbuj!

Rodzaje węzła żebrowego

Węzeł żebrowy to jeden z głównych węzłów w makramie i można go wiązać na wiele sposobów. Poniżej przedstawiam rodzaje, które już opisałam na blogu, więc jeżeli jeszcze ich nie znasz to koniecznie sprawdź jak je zaplatać. 

wezel zebrowy 19
Węzeł żebrowy poziomy
węzeł żebrowy skośny etap13
Węzeł żebrowy skośny
węzeł żebrowy pionowy
Węzeł żebrowy pionowy
odwrocony wezel zebrowy
Węzeł żebrowy odwrócony

Węzeł żebrowy w półokręgu - jak go wykonać?

węzeł żebrowy po okręgu

Naplatanie węzła żebrowego w półokręgu odrobinę różni się od opisanych wcześniej metod, ale to nie znaczy, że jest trudne.

Zawieś dwie pętle mocujące na drążku, weź drugi sznurek od lewej strony i zacznij na niego zawijać 3. i 4. sznurek kierując nawinięcia tak jakbyś chciał/a owinąć dookoła drugą pętlę mocującą. Sznurek, na który nawijane były węzły żebrowe trzeba teraz przymocować do drążka kolejną pętlą mocującą.

Dodajemy następną pętlę mocującą (obojętnie z której strony), omijamy zewnętrzny sznurek i chwytamy za ten drugi.

Następnie nawijamy poszczególne sznurki wiążące jak wcześniej i zawieszamy pętlę mocującą na drążku. Dodajemy kolejny sznurek na drążek i powtarzamy wszystkie czynności.

WAŻNE! Jeżeli w trakcie nawijania węzłów żebrowych pojawi się duży odstęp do następnego sznurka do nawinięcia – należy dodać dodatkowy sznurek gładką pętlą mocującą. Jak ją wykonać możesz zobaczyć we wpisie poświęconemu pętlom mocującym. 

A następnie kontynuować z nawijaniem sznurków. Takie odstępy powstają w wyniku powiększania się łuku po którym prowadzone są węzły. To normalne.

Węzeł żebrowy w półokręgu - film instruktażowy

Zobacz na filmie jak wykonać węzeł żebrowy w półokręgu i spróbuj nowej metody.

I jak Ci się podobała nowa wersja węzła żebrowego? Wypróbujesz ten wzór w swojej makramie?

Jeżeli tak to koniecznie daj znać. Jeżeli prowadzisz konto na Instagramie nie zapomnij oznaczyć mnie na zdjęciu #zglowawsznurkach – wtedy łatwiej znajdę Twoją pracę. 🙂

Pozdrawiam Cię serdecznie i…

Powodzenia!