makrama
Wiedza ogólna

Dlaczego brakuje sznurka?

Pewnie jesteście ciekawe co to za tytuł i o jaki brak sznurka chodzi. Już wyjaśniam i myślę, że wpis Wam się przyda i spodoba. Dostaję od Was wiadomości z pytaniem “Dlaczego brakuje sznurka? skoro robiłam go zgodnie z gotową instrukcją i filmem.” Na początku myślałam, że to nie ma prawa się zdarzyć – a jednak.

Postanowiłam dać Wam wskazówki, które powinny pomóc i zapobiec katastrofie związanej z za krótkim sznurkiem. Nikt przecież nie chce rozplątywać całej pracy. 

Zapraszam do przeczytania!

Wzór makramy

Dostałam wiadomość ze zdjęciem prawie gotowej makramy – dlaczego prawie? – bo zabrakło sznurka na środkowy, łączący oba ramiona diament. 

Jakim sposobem?

Poprosiłam o zdjęcie całej wykonanej makramy i od razu wiedziałam co poszło nie tak.

Otóż.

Zauważyłam kilka przesunięć we wzorze, które jak się okazało były znaczące. Zamiana sznurków spowodowała, że zaczęło ich brakować przy końcu pracy. 

Takie wpadki częściej zdarzają się przy węźle żebrowym, dlatego właśnie na ten splot Was uczulam. Dokładnie sprawdzajcie projekt makramy, którą wykonujecie, a na pewno nic złego się nie wydarzy.

Obcinanie sznurków

sznurek miara nozyczki i ja

Jest jeszcze coś co wpływa na długość sznurka a mianowicie chodzi o odpowiednie jego obcinanie.

Przy makramach, które mają długie, zwisające sznurki nie będzie aż takiego problemu – najwyżej cała makrama będzie miała inną proporcję splotów do zwisających sznurków.

W pracach, które składają się głównie ze splotów np. paski – lepiej uważać w trakcie obcinania sznurków.

Ale o co dokładnie chodzi?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o sznurkach wykorzystywanych w makramie zapraszam do wpisów:

Już objaśniam. Sznurki mają to do siebie – szczególnie te plecione, że rozciągają się przy obcinaniu, więc nie należy ich zbytnio naciągać. 

Jak w takim razie ciąć sznurki?

Gdy odmierzasz sznurek od miarki lub od innego sznurka – pamiętaj, żeby przykładać je delikatnie do siebie, bez naciągania – wtedy każdy ze sznurków będzie dobrej długości.

Jeżeli przytrafiła Ci się sytuacja, że nie mogłaś dokończyć projektu makramy na podstawie tutorialu to teraz już wiesz co mogło być przyczyną i…

dlaczego brakuje sznurka?

Mam nadzieję, że pomogłam i już więcej Was nie spotka problem zbyt krótkiego sznurka.

Jeżeli miałaś/eś taką sytuację koniecznie podziel się w komentarzu.

Tymczasem życzę miłego dnia i…

Powodzenia!