węzeł żebrowy pionowy
Sploty

Węzeł żebrowy pionowy

Jak mnie tu dawno nie było! Na szczęście wróciłam i mam dla Was coś przyjemnego. Jeżeli jesteś na bieżąco z artykułami na blogu to temat, który na dziś przygotowałam nie powinien sprawić Ci wiele trudności. Poznasz dziś pionowy węzeł żebrowy, czyli kolejną odmianę splotu, który prawdopodobnie dobrze znasz albo chociaż kojarzysz. 

Zaznaczę, że to nie będzie ostatni rodzaj węzła żebrowego. Jeszcze wiele przed nami! – a to mnie bardzo, bardzo cieszy. 

Dla przypomnienia

Węzeł żebrowy ma wiele odsłon. Do tej pory na blogu pojawiły się dwa wpisy poruszające temat właśnie tego rodzaju splotu. Oprócz pionowego, który poznasz dzisiaj – pokazywałam jak wykonać węzeł poziomy i skośny. Poniżej możesz zobaczyć jak wyglądają oba rodzaje, a gdy klikniesz w zdjęcie zostaniesz przekierowany do konkretnego artykułu.

wezel zebrowy 19
Węzeł żebrowy poziomy
węzeł żebrowy skośny etap14
Węzeł żebrowy skośny

Jak wykonać węzeł żebrowy pionowy?

węzeł żebrowy pionowy6

Węzeł żebrowy w jakiejkolwiek postaci – czy to skierowany poziomo, pod skosem czy pionowo – to dwie nawleczone pętelki. Ta zasada jest ciągle niezmienna.

Przy węźle pionowym używamy dowolną ilość sznurków wiodących i jeden sznurek wiążący (jeżeli nie znasz tego nazewnictwa zapraszam Cię do tego artykułu). Sznurek wiążący zazwyczaj nie jest przymocowany do drążka jak pozostałe sznurki, tylko wplata się go jako osobny element całej makramy.

O czym należy pamiętać przy naplataniu pionowego węzła żebrowego? 

Aby mocno zaciskać każdą pętelkę jedna przy drugiej. W związku z tym, że wiążemy tylko jednym sznurkiem, każdy popełniony błąd (luźniejszy sznurek – luka w splocie) oznacza rozplątanie całego wzoru aż do błędnego miejsca. 

baner e-book

Dwa rodzaje pionowego węzła żebrowego

Pokażę Ci dzisiaj dwie wersje pionowego węzła żebrowego. Jedna z nich to nawinięcie sznurka wiążącego na dwa wiszące sznurki, a druga – na pojedynczy. Oba sploty są bardzo popularne wśród makramowiczów.

węzeł żebrowy pionowy
Nawinięcie na dwa sznurki
węzeł żebrowy pionowy4
Nawinięcie na pojedynczy sznurek

Film instruktażowy - węzeł żebrowy I

Zobacz jak wykonać pionowy węzeł żebrowy nawijany na pojedynczy sznurek.

Film instruktażowy - węzeł żebrowy II

Zobacz jak wykonać pionowy węzeł żebrowy nawijany na podwójny sznurek.

Znałaś/eś ten rodzaj splotu? Czy to coś nowego? Tak czy inaczej mam nadzieję, że wpis Ci się przydał i wypróbujesz pionowy węzeł żebrowy w swojej makramie. Coraz częściej wysyłacie mi swoje prace co mnie bardzo cieszy! Czekam na więcej!

Życzę Wam miłego dnia!

Sznurek w dłoń i…

Powodzenia!

Makrama

- sprawdź czego się nauczysz -

książki
Wiedza ogólna

Jakie są rodzaje sznurków? Jak obliczyć długość sznurka do makramy? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w tym dziale.

slupki makrama
Sploty

Poznasz tu konkretne sploty makramy. Dzięki nim na pewno stworzysz coś pięknego!

makrama_scienna
DIY

Jeżeli chcesz wykonać makramę krok po kroku – zapraszam tutaj!