łańcuszki makrama
Sploty

Łańcuszki cz.1

W dzisiejszym wpisie pokażę Wam coś bardzo prostego i przyjemnego a mianowicie łańcuszki. Na początek zaczniemy od trzech prostych splotów, które z pewnością kojarzycie. Takie łatwe elementy jakimi są właśnie łańcuszki potrafią dodać makramie elegancji i szyku. Może wykorzystasz je do swojej pracy? Zapraszam do artykułu a dowiesz się jak je wykonać.

Jak wykonać łańcuszki? Wskazówki

łańcuszki makrama

Mimo, że na dole wpisu znajduje się link do filmu, gdzie dokładnie pokazuję jak wykonać każdy z łańcuszków – zatrzymaj się tu na chwilę i przeczytaj kilka ważnych wskazówek.

Łańcuszek 1.

To łańcuszek, w którym wykorzystujemy węzeł żebrowy a dokładnie jego jedną pętelkę. Raz nawijamy ją na prawy sznurek a raz na lewy. I tak na zmianę. Pamiętaj by naciągać sznurek równomiernie po całej długości łańcuszka. To niepozorny wzór, który pięknie potrafi udekorować makramę. Koniecznie użyj go w swojej pracy.

baner e-book

Łańcuszek 2.

Z wyglądu przypomina zwykły warkocz, lecz nie jest zbudowany z 3 sznurków a z 4. Plecenie go może wydawać się skomplikowane, ale takie nie jest. Potraktuj te cztery sznurki jako dwie pary po dwa sznurki. Poprowadź prawe sznurki (w każdej z par) na lewo (od przodu). Teraz skrzyżuj dwa środkowe sznurki tak (czyli lewy z lewej pary i prawy z prawej pary), aby prawy sznurek był przed lewym. Zaciągnij wszystko do góry i powtarzaj ten schemat aż do uzyskania zaplanowanej długości łańcuszka.

Łańcuszek 3.

To standardowy warkocz tylko wykonany na podwójnym sznurku. Pamiętaj by przeplatać sznurki równolegle i nie zaginać ich względem osi.

Każdy z łańcuszków można zakończyć węzłem rybackim i chwostem lub wpleść sznurki w istniejący już fragment makramy. 

.

Łańcuszki - film instruktażowy

Zobacz na filmie jak wykonać trzy proste łańcuszki w makramie. Warto je znać!

Mam nadzieję, że Ci się podobało i wypróbujesz wzory łańcuszków w swojej pracy ze sznurka.

Trzymam kciuki!

Miłego dnia i…

Powodzenia!