narzedzia do makramy
Wiedza ogólna

Podstawowe narzędzia do makramy

Pierwszy wpis, jaki pojawił się na blogu zawierał informacje o tym jakie narzędzia są potrzebne na start. Dziś rozwinę ten temat o kilka ważnych przyrządów, które przydadzą się każdemu kto lubi wyplatać makramy oraz dzięki którym można wykonać większość prac ze sznurka. Zapraszam!

Jak już wspominałam na swoim Instagramie – przez jakiś czas będę Was raczyć lżejszymi wpisami. Mój komputer odmawia posłuszeństwa i nie pozwala na obróbkę filmów. Mam nadzieję, ęe nowy sprzęt niedługo trafi w moje ręce i będę mogła kontynuować nagrywanie dla Was kolejnych makramowych splotów.

Sznurek

sznurki do makramy

Bez niego nie byłoby mowy o makramie. To nim wykonuje się całą pracę. Na blogu znajdziesz artykuł, który został poświęcony tylko i wyłącznie sznurkom do makramy. Znajdziesz tam opis różnych rodzajów sznurków, ich zalety, wady oraz wskazówki gdzie można je nabyć. Jeżeli dodatkowo chcesz dowiedzieć się jak obliczać długość sznurka – mam też coś dla Ciebie. Odnośniki do obu artykułów podaję poniżej. 

Nożyczki

nozyczki do makramy

Niby zwykła rzecz – nożyczki. Każdy ma choć jedną parę w domu, ale uwierzcie mi na słowo. Zwykle nożyczki nie będą współpracować. Do makramy warto zaopatrzyć się w naprawdę ostry sprzęt. Nic nie frustruje tak bardzo jak tępe nożyczki, które strzępią sznurek i nie pozwalają na równe cięcie za jednym razem. 

Pamiętam jak sama zainwestowałam w lepsze nożyczki – to było coś! Od tej pory nie rozstaję się z nimi. Ja kupiłam swoje przez Internet.

Dobra rada! Aby zapobiec tępieniu się nożyczek. Przetrzyj je suchą ściereczką po każdym użyciu.

Miara krawiecka

miara krawiecka do makramy

Za jej pomocą odmierzysz odpowiednia długość sznurka do swojego projektu a dzięki temu będziesz lepiej kontrolować zużycie sznurka i unikniesz nadmiaru ścinek. Kupisz ją w każdej pasmanterii. Zazwyczaj jest z podziałką centymetrową, ale znajdziesz również taką z calami (przydaje się przy pracy z anglojęzycznymi filmami instruktażowymi).

.

Szczotka

szczotka do makramy

Szczotka lub grzebień przydadzą Ci się do rozczesania sznurka skręcanego pojedynczo lub potrójnie (3ply). Dzięki nim możesz wykonać piękne listki bądź chwosty.

Ja osobiście używam i polecam szczotkę dedykowaną dla czworonogów. Bardzo szybko rozprawia się z rozczesaniem sznurka skręcanego, który często ma tendencję do ponownego skręcania. Za to grzebień najlepiej sprawdzi się przy precyzyjnym ułożeniu wcześniej rozczesanych końcówek. 

Ja kupiłam swoją szczotkę przez Internet, ale z pewnością znajdziesz ją również w sklepie zoologicznym.

Wieszak stojący

wieszak do makramy

Bardzo praktyczne narzędzie, które pozwala na tworzenie makramy w pozycji pionowej. Jest to zwykły stojący wieszak na ubrania. Mój został kupiony w znanej sieciówce za kilkanaście złotych. Można na nim powiesić haczyki a na nich z kolei drążek. Dalej już sami wiecie co się dzieje. 🙂

Drążek

drązek do makramy

Zastanawiałam się czy pisać tu o drążku jako narzędziu. W końcu głównie kojarzy się z makramami ściennymi, które powstają właśnie na takich drewnianych profilach. Ale taki drążek nadaje się także do innych prac ze sznurka np. do torebek typu shopper. Sznurki potrzebne do torebki przewiesza się przez drewniany profil, zaplata się je, a później z łatwością ściąga. 

Można go kupić stacjonarnie np. w markecie budowlanym bądź przez Internet. Jest to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od wielkości drążka.

Haczyki

haczyki do makramy

Bardzo przydatne drobiazgi. Zawiesza się je na wcześniej wspomnianym wieszaku i razem tworzą wspaniałą bazę do pracy. Można powiesić na nich drążek i wyplatać makramę ścienną lub drewnianą obręcz i zacząć pleść kwietnik. 

Moje haczyki są stosunkowo małe, ale utrzymują większość standardowych profili drewnianych. Jeżeli zamierzasz pracować na naturalnej gałęzi o większej średnicy i mieć pewny sprzęt – poszukaj dużych haków.

Ja swoje haczyki znalazłam w sklepie stacjonarnym, ale na pewno znajdziesz je w Internecie np. w sklepie Fabryka Sznurka.

Krochmal w sprayu

spray do makramy

Na pewno wiecie co to krochmal i do czego się go używa. Głównie służy do tego, żeby usztywnić sznurki i nadać im perfekcyjny kształt. Stosuje się go najczęściej do rozczesywanych fragmentów makramy lub piórek. Pamiętaj by po spryskaniu makramy krochmalem makrama całkowicie wyschła. Dopiero później ją docinaj i zmieniaj jej położenie.

Ja kupowałam swój krochmal przez internet. Zamiast niego możesz użyć również lakieru do włosów.

baner e-book

Notatnik

planer makram- notatnik

Jeżeli planujesz wykonać jedną makramę to notatnik nie będzie Ci aż tak potrzebny, ale jeśli wiesz, że projekt który wykonujesz jeszcze kiedyś powtórzysz to warto zapisać sobie długości użytych sznurków. Pomoże Ci to w dokładnym wymierzeniu materiału i dzięki temu unikniesz nadmiaru ścinek lub nie użyjesz za krótkiego sznurka, a to chyba najgorsze co może być.

Jeżeli chcesz skorzystać z takiego Planera Makram jak na zdjęciu – zapisz się na Newsletter, a dostaniesz go zupełnie bezpłatnie. 🙂

.

I to już koniec listy podstawowych narzędzi, które przydają się w pracy ze sznurkiem. Teraz już wiesz jak zorganizować sobie bazowy asortyment i dzięki temu każdy pomysł na makramę będzie łatwy i przyjemny do zrealizowania. Jeżeli masz jakieś pytanie to śmiało pisz, chętnie odpowiem na każdą wiadomość.

Pozdrawiam Cię serdecznie!

Agata Z głową w sznurkach