Sploty

Węzeł Józefina

Tydzień temu pokazałam jak wiązać węzeł rybacki. Był to jeden z tych praktycznych węzłów, który ma wykończyć estetycznie pracę. Dziś przedstawię Ci węzeł, który głównie pełni rolę dekoracyjną. Jest efektowny i elegancki. Można powiedzieć, że kształtem przypomina precelka. 

Chodzi oczywiście o węzeł “Józefina”.

Węzeł "Józefina" - jak go wykonać?

Wygląda dość skomplikowanie, ale uwierz, że tak nie jest. Najprostszy węzeł powstaje z wykorzystaniem dwóch sznurków. Ja opiszę jak go wykonać krok po kroku wykorzystując 4 sznurki, ale schemat jest identyczny. Można proporcjonalnie tworzyć większe węzły z użyciem sześciu, ośmiu sznurków itd.

Ustal pionowo dwie pary sznurków. Pamiętaj, aby sznurki były zawsze ułożone równolegle względem siebie w każdej z par. Weź lewe sznurki i stwórz pętelkę ponad tymi prawymi. 

Następnie weź prawą parę sznurków i połóż na lewą stronę kierując je ku górze. W kolejnym kroku przełóż prawe sznurki pod lewymi.

baner e-book

 Włóż je w środkową pętelkę od góry i od razu wyciągnij dołem przez prawą pętelkę. Zaciągnij wszystkie sznurki i uformuj kształt węzła. Gotowe!

.

Gdzie go wykorzystać?

Węzeł “Józefina” zazwyczaj używany jest w otoczeniu innych węzłów, ponieważ sam w sobie jest bardzo delikatny i łatwo się deformuje. Można wykorzystać go na przykład we wnętrzu splotu diamentowego lub stworzyć siatkę. 

Taki węzeł można także wykorzystać tworząc pasek (węzły są ustawione pionowo), naszyjnik, kolczyki czy też kwietnik.

Węzeł "Józefina" - film instruktażowy

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, w którym zobaczysz jak wykonać krok po kroku węzeł Józefina przy użyciu dwóch i czterech sznurków.

Mam nadzieję, że Ci się podobało i wpleciesz ten węzeł w swoją makramę. To co?

Sznurek w dłoń i do dzieła! Życzę miłego dnia i…

 

Powodzenia!