splot makramy - kłos
Sploty

3 proste sploty makramy

Już dawno nie było tu prostych splotów, które mogą być inspiracją do nowej makramy. A zatem czas to zmienić. Przedstawiam Ci 3 wzory: kłos w dwóch wydaniach oraz łańcuszek z węzłów płaskich. Wszystkie są oparte na podstawowych splotach, czyli węźle płaskim i węźle żebrowym. Jeżeli jeszcze nie znasz makramy to koniecznie sprawdź te wcześniejsze wpisy:

1. Jak zacząć?

2. Sznurki dla początkujących

3. Jak obliczyć długość sznurka?

4. Węzeł żebrowy skośny

Wzór makramy - kłos

Kłos to wzór, który powstaje przy użyciu tylko jednego węzła – żebrowego skośnego. Ten splot może być tworzony na dowolnej ilości sznurków. Wzór prowadzimy od zewnątrz do wewnątrz i co ważne łączymy każdy rząd na jedną stronę. W moim przypadku było to łączenie na prawo. 

Wzór kłos - film instruktażowy

Wzór makramy - kłos II

makrama butelkowy

Kłos II to wzór, który jest prawie identyczny jak ten poprzedni. Jedyną różnicą jest to, że poszczególne rzędy są łączone raz na lewo a raz na prawo.

Dodałam go na życzenie swoich ukochanych odbiorców:)

Makrama, którą prezentuję na zdjęciach została wykonana właśnie przy użyciu tego splotu. Podoba Ci się?

Wzór kłos II - film instruktażowy

Łańcuszek z węzłów płaskich

Jeżeli dobrze znasz węzeł płaski ten splot nie będzie problemem. Wystarczy, że użyjesz do oplatania dwóch sznurków zamiast jednego. Myślę, że to bardzo prosty, ale efektowny wzór. 

Łańcuszek z węzłów płaskich - film instruktażowy

Mam nadzieję, że sploty Ci się spodobają i dodasz je do swojej makramy. Przypominam, że w każdą sobotę – w Dniu Dumy – masz szansę pochwalić się swoimi pracami na moim Instagramie @zglowawsznurkach.

%d bloggers like this: