chwost
DIY

Chwost

Chwost potocznie nazywany frędzelkiem to drobna dekoracja, która potrafi pięknie ozdobić pracę ze sznurka. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wykonać go krok po kroku i sprawdzić, gdzie można zastosować ten rodzaj ozdoby – zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Chwost - co to takiego?

chwost4

Nazwa chwost nie dla każdego jest oczywista i nie każdy wie co właściwie oznacza. To nic innego jak frędzelek, czyli sznurki lub nici, które zostały razem złożone i związane. 

Chwosty mogą być w wersji najprostszej – i tą właśnie pokażę Wam dzisiaj – oraz w wersji bardziej dekoracyjnej z dodatkowymi splotami. 

Co więcej, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać możemy użyć różnych rodzajów sznurków: plecionego, skręcanego pojedynczo, ale i potrójnie. To samo tyczy się grubości sznurków. Z reguły im jest on cieńszy, tym delikatniejszy chwost.

Zastosowanie

Chwost ma wiele zastosowań. Może być używany w pojedynkę np. można go powiesić na rączkach od szafy, komody czy na klamce drzwi.

Można zrobić z jego pomocą breloczek do kluczy, kolczyki czy girlandę do pokoju dziecka.

Ponadto, chwosty mogą być dodatkiem do makram ściennych, poszewek poduszek i torebek.

Na którą opcję się zdecydujesz? 🙂

chwost2
Pojedynczy chwost zawieszony na gałkach szafy.
makrama_torebka
Chwost jako dodatek do torebki.
makrama_scienna
Chwost jako element makramy ściennej.

Jak wykonać chwost?

chwost4

Do wykonania chwosta o długości 10 cm potrzebujemy:

  • 31 sznurki o długości 30 cm (w tym jeden na zawieszkę);
  • jeden sznurek o długości 40 cm;
  • jeden sznurek o długości 60 cm;
  • nożyczki.
Ja użyłam sznurka plecionego o grubości 2 mm. 
baner e-book

Będziemy pracować na płasko. Ułóż równo w grupie 30 sznurków o długości 30 cm. Ze sznurka tej samej długości utworzymy pętelkę – łącząc dwa końce sznurka ze sobą musimy zawiązać podwójny supełek. 

Następnie bierzemy sznurek o długości 40 cm i kładziemy go prostopadle po środku wszystkich sznurków. Kładziemy na nie równolegle utworzoną wcześniej pętelkę tak aby węzeł był mniej więcej po środku ich długości. Chowamy pętelkę pomiędzy sznurki aby znalazła się w środku. W kolejnym kroku związujemy całość podłożonym wcześniej sznurkiem na supeł. Teraz, wśród wszystkich sznurków należy znaleźć pętelkę a pozostałe sznurki uformować w zwisający chwost. Jeszcze tylko zawiązać węzeł rybacki przy pomocy sznurka o długości 60 cm i gotowe. 

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wiązać taki węzeł – sprawdź ten wpis. 

Chwost - film instruktażowy

Koniec tych opisów. Czas na konkrety! 

Oto film na którym pokazuję krok po kroku jak wykonać podstawową wersję chwosta. Mam nadzieję, że Ci się spodoba i spróbujesz wykonać go samodzielnie. Zapraszam!

Proste, prawda? Na pewno Ci się uda! Miłego dnia i…

Powodzenia!