łańcuszek po łuku makrama -jak połączyć sznurki do drążka
Sploty

Jak zamocować sznurki do drążka?

Jakiś czas temu dostałam maila z prośbą o pokazanie wzoru po łuku, który łączy się z drążkiem w dwóch miejscach. Na pewno kojarzysz prace, które swoją formą przypominają tęczę. A to wszystko dzięki różnym łańcuszkom, które właśnie zostały ponownie przymocowane do drążka. Zapraszam zatem do artykułu o tym jak zamocować sznurki do drążka?

Warto wiedzieć

pętla mocująca makrama

Jak większość prac ze sznurka należy rozpocząć od podstawowej pętli mocującej. 

Jeżeli jeszcze nie wiesz jak ją wykonać – zobacz ten wpis – oczywiście wraz z filmem.

W kolejnym kroku należy wykonać swój ulubiony wzór – u mnie jest to łańcuszek złożony z czterech diamentów zbudowanych na dwóch pętlach mocujących.

Najtrudniejszym etapem jest zamontowanie końcówki wzoru do drążka tworząc makramowy łuk.

Jak to zrobić? Należy przymocować tyle sznurków ile pierwotnie było pętli mocujących, czyli w moim przypadku zamocowałam 2 wewnętrzne sznurki, a dwa pozostałe zostawiłam luźno (nimi zajęłam się w kolejnym etapie). 

Weź pierwszy sznurek i owiń nim drążek od przodu i przełóż na dół od lewej strony. Teraz przeprowadź przodem na prawą stronę a kolejno owiń drążek od tyłu. Końcówkę sznurka należy przełożyć w powstałą pętlę i zaciągnąć całość w dół. Pamiętaj by sznurek zwisał z tylnej części całej makramy. Tą samą czynność wykonaj na drugim sznurku.

Następnie obróć drążek by widzieć tył makramy i wszystkie 4 sznurki przepleć pomiędzy zawiązane sznurki. Przyda Ci się do tego szydełko lub igła dziewiarska. Wystarczy dociąć końcówki sznurka i gotowe.

Zobacz na filmie jak zamocować sznurki do drążka?

Jeżeli sam opis to za mało koniecznie sprawdź film, gdzie dokładnie pokazuję jak zamocować sznurki do drążka. Powodzenia!

Na filmie użyłam sznurka plecionego o grubości 5 mm w kolorze różowym – o tego.

Mam nadzieję, że film Ci się przyda i stworzysz makramę z wykorzystaniem tego sposobu.

Życzę Ci cudownego i twórczego dnia.

Pozdrawiam,

Agata