makrama-czyszczenie1
Wiedza ogólna

Jak czyścić makramy?

Masz już swoją ukochaną makramę na ścianie? A może przymierzasz się do jej wykonania, ale masz obawy czy zdołasz utrzymać ją w czystości? Dziś przychodzę z artykułem, w którym podzielę się kilkoma ciekawymi sposobami na to jak czyścić makramy nie posiadając żadnych dedykowanych sprzętów.

To zależy od sznurka

Zanim jednak zacznę opowiadać o sposobach czyszczenia muszę podkreślić ważną kwestię, a mianowicie rodzaj sznurka i rodzaj projektu makramy. Inaczej będziemy obchodzić się ze sznurkiem plecionym a zupełnie inaczej ze skręcanym. Tak samo będzie się różnić sposób czyszczenia makramy ściennej aniżeli bieżnika czy poszewki na poduszkę – przecież nie włożymy makramy na drewnianym kiju do pralki, ani nie ściągniemy z niego sznurków bez utraty jakości splotu. Na to wszystko trzeba zwrócić uwagę przed czyszczeniem makramy.

Oto kilka sposobów na utrzymanie sznurkowych projektów w czystości. Zapraszam!

Czyszczenie na sucho

makrama-czyszczenie1

Czyszczenie na sucho to najszybsza i najłatwiejsza metoda usuwania brudu z makramy a dokładnie kurzu.

 Z zakurzonej makramy zmieć kurz szczotką z delikatnym włosiem.

Ciekawym pomysłem jest również użycie rolki do ubrań. Przejedź nią po makramie a cały kurz przyczepi się do rolki. 

Makramy można traktować jak dywany tylko ścienne, więc można je również czyścić odkurzaczempamiętaj by używać cienkiej końcówki. Ważne by odpowiednio przytrzymywać makramę i prowadzić odkurzacz równolegle ze sznurkami.

Czyszczenie na mokro

makrama-czyszczenie

Może się zdarzyć, że makrama się zabrudzi lub poplami i samo odkurzanie nie wystarczy.

Wtedy trzeba przeskoczyć poziom wyżej i zacząć czyszczenie na mokro. 

Użyj mokrej, bawełnianej ściereczki i delikatnie przetrzeć makramę. 

Taki sposób wykorzystuj przy makramach, których nie da się włożyć do pralki lub są wykonane ze sznurka skręcanego/potrójnie skręcanego.

Jeżeli Twoja makrama jest ze sznurka plecionego masz jeszcze drugą opcję czyszczenia a mianowicie pralkę.

Pierz makramy na programie prania ręcznego w zimnej wodzie 30°C.

Wzór makramy nie straci swojej formy i nadal będzie cieszyć oko. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że bawełna kurczy się pod wpływem wilgoci o ok. 6 %, dlatego już na etapie projektowania makramy trzeba uwzględnić tą zmianę np. przy tworzeniu firanki.

Po wyjęciu takiej makramy ważne jest, aby od razu ją rozprostować i mocno naciągnąć. Wtedy jest większa szansa, że utrzyma swój fason sprzed prania.

Jakie makramy nadają się do prania w pralce? Między innymi poszewki na poduszki, bieżniki czy dywaniki.

Czyszczenie chemiczne

czyszczenie-makramy

Jeżeli plamy są ciężkie do usunięcia można użyć proszku do prania lub odplamiacza do tkanin. Pamiętaj tylko, żeby robić to ostrożnie by nie zepsuć makramy. Warto wcześniej wypróbować środek chemiczny na brzegu makramy i sprawdzić czy sznurek się np. nie odbarwi. Jeżeli zrobisz wszystko zgodnie z instrukcją – na pewno nie wydarzy się nic strasznego.

NATURALNY ŚRODEK ODPLAMIAJĄCY

Jeśli chcesz usunąć trudną plamę w naturalny sposób namocz ją sokiem z cytryny, a następnie posyp sodą oczyszczoną. Pozostaw sodę na 15 minut, a później delikatnie wypierz.

To już wszystkie metody na czyszczenie makramy jakie znam. Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak czyścić makramy i nie będzie to dla Ciebie problem. Chociaż liczę na to, że nigdy nie spotka Cię zaplamienie makramy i nie będziesz musiał/a używać specjalnych odplamiaczy. 

Jeżeli chodzi o regularne czyszczenie makramy z kurzu ja jestem fanką rolki do ubrań. 

A Ty? Daj znać jaki jest Twój ulubiony sposób na dbanie o makramę.

Miłego i kreatywnego dnia,

Agata Z głową w sznurkach