na czym wieszać makramy
Wiedza ogólna

Na czym wyplatać makramy?

“Na czym wyplatać makramy?” to często zadawane przez Was pytanie – oczywiście zaraz po jaki sznurek do makramy wybrać?” 🙂

Nie pozostało mi nic innego jak wziąć się do roboty i stworzyć wpis o drążkach, profilach, kijkach czy patykach (zwał jak zwał), które posłużą jako baza do Twojej makramy ściennej. 

Pamiętam jak dziś kiedy to zakochałam się w makramie. Na początku tworzyłam na tym co znalazłam w drewutni rodziców – kawałkach drewnianych kijów od miotły czy nawet listewkach od łóżka 🙂 Efekt był średni, ale najważniejsza była nauka splotów.

Później przerzuciłam się na drążki ze sklepów budowlanych a kolejno gałęzie zebrane na wycieczkach po lesie czy parku. Było co czyścić i szlifować:)

Jeżeli Cię zainteresowałam i chcesz dowiedzieć się gdzie można zdobyć różne kijki, czy drążki do wykonania makramy ściennej oraz który kijek jest najlepszy? – zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Chcesz wiedzieć jak wyliczać sznurek do makramy? Zerknij tutaj.

No to na czym wyplatać makramy?

Poniżej znajdziesz zestawienie kijków i drążków na których możesz tworzyć sznurkowe cuda.

Profil drewniany/ Wałek sosnowy

drązek do makramy

Równy, oszlifowany drążek, który znajdziesz w każdym markecie budowlanym lub w Internecie. Dostępne są różne średnice i długości, więc możesz wybrać taki drążek, który będzie odpowiedni do Twojego projektu. 

Pamiętaj o tym, że jeżeli planujesz wykonać dużą, a przez co ciężką makramę – profil nie może być zbyt cienki. W przeciwnym razie może się złamać, a tego na pewno nie chcesz.

Plusem wykorzystywania takich drewnianych profili jest fakt, że po zakupie są gotowe i nic nie trzeba z nimi robić. Od razu możesz zacząć swoją makramę.

Jeżeli uważasz, że artykuł jest wartościowy to zapraszam do komentowania i udostępniania. To dla mnie sygnał, że powinnam tworzyć kolejne artykuły:)

Gałąź z lasu/parku

Przybiera różne kształty, dzięki czemu każda makrama może wyglądać unikalnie. 

Może pomyślisz, że to najłatwiejszy sposób na pozyskanie drążka do swojego projektu ze sznurka, bo przecież można go znaleźć podczas spaceru po lesie czy parku. Nic bardziej mylnego. Aby być pewnym, że gałąź nadaje się do projektu trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

na czym wieszać makramy

Czy gałąź nie jest zagrzybiała?

Czy gałąź nie jest spleśniała?

Czy gałąź nie jest spróchniała?

Czy gałąź nie jest porośnięta mchem?

Czy gałąź nie jest zamieszkała      przez drewnojady?

Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi “TAK” – nie radzę zabierać takiego kijka ze sobą do domu. Najlepiej poszukaj takiej gałęzi, która nie jest zawilgotniała i nie ma już na sobie kory. 

O tym jak odpowiednio przygotować kij do makramy opiszę w następnym artykule. 🙂

Kij z plaży

na czym wieszać makramy

Z plaży zawsze można było przynieść jakieś skarby – zazwyczaj były to muszelki. Kto by pomyślał, że można również znaleźć piękne kije do makramy. Na pewno nie ja sprzed 3 lat:)

Takie gałęzie mają kilka zalet – są oczyszczone z kory, oszlifowane, zakonserwowane i naturalnie wybielone, dzięki czemu można zaoszczędzić czas na obróbce. Taki kij ma z pewnością niepowtarzalny klimat. 

Aby zaopatrzyć się w takie naturalne gałęzie polecam znaleźć mniej uczęszczaną plażę, która nie jest często oczyszczana. Na plaży w Międzyzdrojach pewnie będzie ciężej znaleźć ciekawą gałąź. 

Wierzba mandżurska

Wierzba mandżurska to ozdobne drzewko, które można hodować w swoim ogrodzie. Dbając o drzewko należy podcinać regularnie gałęzie, w wyniku czego otrzymujemy materiał do pracy ze sznurkiem.

Gałęzie wierzby mandżurskiej charakteryzują się rozmaitymi, falistymi kształtami. Każda z nich jest zupełnie inna, więc makramy także są unikalne. 

Profil metalowy

Makramy można tworzyć nie tylko w połączeniu z drewnem. Również można je mocować na profilach metalowych np. miedzianych rurkach.

Często wykorzystuje się właśnie te materiały do tworzenia dużych makram np . ślubnych ścianek ze sznurka. Przy metalowym profilu jest pewność, że stelaż się nie połamie, ani nie ugnie pod wpływem ciężaru.

Zrzut poroża - rogi

na czym wieszać makramy

Sama nigdy nie korzystałam z rogów do stworzenia makramy, ale widziałam prace wykonane właśnie w ten sposób. Wyglądają bardzo oryginalnie i mają swoiście dziki charakter.

Ważne jest jednak to, żeby taki zrzut zdobyć legalnie. Raz do roku samiec jelenia lub sarny zrzuca swoje poroże, które później my, jako spacerujący po lesie możemy znaleźć w runie leśnym i wziąć na własność. Trzeba jednak wiedzieć, że nie można zabierać takich zrzutów poroży z miejsc obarczonych stałym lub okresowym zakazem wstępu, na terenie Parków Narodowych oraz Rezerwatów Przyrody.

Jeżeli znajdziemy poroże wraz z czaszką tzw. wieniec, należy powiadomić Administrację Lasów Państwowych lub lokalne koło łowieckie.

No to teraz pytanie kiedy szukać takich poroży w lesie?

Otóż, okres zrzutów poroży przypada mniej więcej na luty – maj/czerwiec. W tym właśnie okresie w trakcie spaceru po lesie, możemy wypatrywać “rogów.

Jaki kijek do makramy jest najlepszy?

na czym wieszać makramy

No to jaki kijek do makramy jest najlepszy?

Taki, który jest przede wszystkim zdrowy i taki, który Ci się podoba.

Niektórzy lubią pracować na równych profilach drewnianych a niektórzy tylko na gałęziach bukowych. To wszystko zależy od naszych upodobań i stylu w jakim tworzymy makramy. 

Mam nadzieję, że udało mi się wyczerpać temat drążków, kijków, gałęzi i patyków do makramy. Pamiętaj, że każdy lubi coś innego, więc wybierz taki rodzaj droążka do swojej makramy jaki najbardziej Ci odpowiada. 

Tymczasem żegnam się ciepło i zapraszam już za tydzień na kolejną porcję wiedzy – tym razem o tym jak przygotować kijek do tworzenia makramy.

Życzę Ci wspaniałych, kreatywnych dni i duuuużo uśmiechu!!!

Miłego dnia!