sznurek miara nozyczki i ja
Wiedza ogólna

Nożyczki do makramy – co warto wiedzieć?

Nożyczki do makramy – bez nich byłoby ciężko stworzyć coś ze sznurka. Dzięki nim odcinamy poszczególne kawałki a na końcowym etapie nadajemy kształt naszej makramie. Nie wiem czy wiesz, ale spora część czasu, którą poświęca się na tworzenie to właśnie samo przycinanie sznurków. To właśnie na tym etapie nadajemy charakter całej pracy. Warto by ten proces był szybki i przyjemny, a niestety niekoniecznie tak jest – szczególnie jeżeli mamy tępe, za małe nożyczki, które bardziej przeszkadzają niż pomagają. Wiem o czym mówię, ponieważ sama przez to przeszłam.

Aby oszczędzić Ci stresu przychodzę z artykułem, z którego dowiesz się:

  • na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego narzędzia do pracy 
  • jak dbać o nożyczki oraz 
  • jak je ostrzyć

Zapraszam!

Jakie nożyczki do makramy są najlepsze?

nozyczki do makramy

Sama, gdy byłam na początku mojej drogi z makramą i sznurkami zastanawiałam się nad wyborem odpowiednich nożyczek. Chciałam wiedzieć jakie będą najlepsze i które powinnam wybrać. Niestety te, które miałam już w domu nie nadawały się do tego zadania i szybko się o tym przekonałam. Wystarczyło kilka pierwszych prac przy użyciu domowych nożyczek a nerwy przy cięciu sięgały zenitu. Ostrza zamiast przecinać sznurek, zaginały się na nim lub szarpały jego strukturę. To było bardzo frustrujące!

Na szczęście kiedy doszły do mnie nożyczki krawieckie, bo właśnie na taki wybór postawiłam – wszystko się zmieniło.

Teraz już wiem jakie nożyczki do makramy są najlepsze. Oczywiście OSTRE!!! 🙂 i dlatego w dalszej części artykuły przedstawię Ci kilka metod na ostrzenie tępych nożyczek. Oprócz tego warto również sprawdzić…

Z czego są wykonane nożyczki?

Najlepiej żeby nożyczki były wykonane ze stali nierdzewnej i hartowanej. Wtedy unikniesz korozji.

Czy mają wygodną rączkę?

Przycinanie sznurków w makramie to proces, który może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, więc dobrze wyprofilowana rączka ma znaczenie. Cięcie ma być dla Ciebie wygodne.

Jeżeli jesteś leworęczny/a rozejrzyj się za nożyczkami dla osób leworęcznych.

Jaka jest długość ostrzy?

Długość ostrzy wpływa na to jak dużo sznurka będziesz w stanie uciąć za jednym pociągnięciem nożyczek.

Polecam takie z ostrzami o długości min.20 cm.

Czy nożyczki są lekkie czy ciężkie?

Ważne, żeby nożyczki nie były też zbyt ciężkie i nie obciążały nadmiernie kciuka. Szczególnie jeżeli spędzasz dużo czasu na wyrównywaniu końcówek sznurka w makramie,

Czy są regulowane?

Nożyczki dobrej jakości mają specjalną śrubę, która pozwala na samodzielną regulację ścisku obu ostrzy. Dzięki takiej śrubie możesz kontrolować i w razie potrzeby niwelować nadmierną przestrzeń pomiędzy ostrzami. Taka regulacja znacząca wpływa na jakość cięcia.

Jak dbać o nożyczki do makramy?

Aby utrzymać nożyczki w jak najlepszym stanie warto systematycznie o nie dbać. Podam Ci kilka wskazówek, dzięki którym Twoje nożyczki będą służyły Ci przez długie lata. Oto one.

  1. Pamiętaj by nie używać swoich nożyczek do makramy do cięcia papieru czy innych materiałów. Niech to będzie narzędzie dedykowane tylko do cięcia sznurków. Dzięki temu nie będą się tępić i dłużej będą pełnić dobrze swoją funkcję.
  2. Przy cięciu sznurków do makramy, na nożyczkach zostaje wiele pyłków i farfocli. Staraj się jak najczęściej czyścić ostrza nożyczek z tych drobinek, ponieważ im więcej ich się zgromadzi tym szybciej nożyczki będą się zacinać i będą po prostu tępe. 
  3. Dokręcaj śrubę aby ostrza nożyczek odpowiednio dolegały do siebie a nożyczki cięły precyzyjnie.
  4. Pamiętaj by oliwić miejsce, gdzie znajduje się śruba oraz powierzchnię ostrzy. Wykonuj ten zabieg co kilka dni a na pewno nożyczki odpłacą Ci się ostrymi cięciami.
  5. Uważaj by nożyczki nie spadły na ziemię, ponieważ taki upadek z wysokości może je trwale uszkodzić. Ostrza mogą się odkształcić lub szczerbić, w wyniku czego zamiast ciąć sznurek będą go szarpać.
  6. Gdy kończysz pracę pamiętaj by zawsze zamykać nożyczki do końca (nie zostawiaj ich rozwartych). Dzięki temu ostrza są osłonięte i nie są narażone na uszczerbki i zniszczenia.
  7. Gdy nie używasz nożyczek staraj się przechowywać je w specjalnym pokrowcu lub pudełku.
.

Jak ostrzyć nożyczki do makramy?

podkładka pod kubek

Jeżeli Twoje nożyczki już są tępe to wypróbuj kilka domowych sposobów, by ponownie nadawały się do użytku. Poniżej przedstawię Ci kilka prostych i szybkich metod, aby naostrzyć nożyczki do makramy. Każda kolejna propozycja daje lepszy efekt ostrzenia.

Folia aluminiowa

Weź fragment folii aluminiowej i złóż ją kilkukrotnie aż uzyskasz prostokąt o grubości 1/1,5 mm. Teraz ponacinaj folię nożyczkami.

Im więcej nacięć tym nożyczki będą lepiej naostrzone.

Pamiętaj o wcześniejszym dociśnięciu śruby, aby ostrza do siebie przylegały.

Śrubokręt

Przygotuj śrubokręt. Zacznij wykonywać ruchy nożyczkami jakbyś chciał/a go przeciąć. Pamiętaj by przesunięcie było po całej długości ostrza. Wykonaj 50 powtórzeń i sprawdź czy nożyczki są ostre. Jeżeli nie to wykonaj serię jeszcze raz.

Papier ścierny

Przygotuj kilka arkuszy papieru ściernego o gradacjach 120, 150 i 800  i zacznij nacinać je nożyczkami w kolejności od najmniejszej do największej gradacji. Im więcej cięć tym nożyczki będą ostrzejsze.

Szlifierka

Gdy wszystkie wcześniejsze metody zawiodły konieczne jest użycie cięższej artylerii a mianowicie szlifierki.

Ustaw ostrze nożyczek pod kątem 15 stopni do tarczy i zeszlifuj jego powierzchnię. To samo wykonaj z drugim ostrzem. Po takim zabiegu nożyczki powinny być ostre jak brzytwa.

Jakie nożyczki do makramy wybrać?

Teraz już wiesz na co zwrócić uwagę wybierając narzędzie do swoich makram. Wiesz jak o nie dbać oraz jak je naostrzyć jak już nadejdzie na to czas. Mam nadzieję, że artykuł pomógł i nie masz wątpliwości jakie nożyczki do makramy wybrać. Jeżeli już się zdecydujesz na jakiś model to koniecznie daj znać w komentarzu – niech to będzie miejsce narzędziowych inspiracji.