siatka z węzłów przyjaźni
Sploty

Węzeł PRZYJAŹNI

Czy to nie piękna nazwa na węzeł? Przyjaźń to więź między ludźmi, która potrafi dać i znieść wiele. 

Gdy przyjrzysz się jak wygląda węzeł na pewno stwierdzisz, że nazwa pasuje tu idealnie. dwa sznurki tak splątane ze sobą, że za którą końcówkę nie pociągniesz – inna ją przytrzymuje – niczym nierozerwalna więź.

Czy to nie piękne? 🙂

Jeżeli w dzieciństwie miałaś/eś okazję do tworzenia breloczków czy bransoletek z silikonowych żyłek  – to na pewno wzór będzie Ci znany. Tak samo jeżeli byłaś/eś harcerzem, ponieważ ten węzeł jest wykorzystywany do zawiązywania chust harcerskich. 

No dobra! To teraz pokażę Ci jak stworzyć taki węzeł! Zaczynamy!

Węzeł przyjaźni

węzeł przyjaźni

Aby wykonać jeden węzeł przyjaźni potrzeba tylko jednej pętli mocującej lub po porostu dwóch sznurków.

Lewy sznurek kładziemy poziomo na prawym sznurku kierując go na prawo. Następnie kładziemy go za sznurkiem, poziomo w kierunku lewym i ponownie na prawo za sznurkiem. Powstaną nam dzięki temu różne pętelki.

Sznurek prawy, który wcześniej tylko wisiał bierzemy w dłoń i przekładamy od tyłu przez górną pętlę a następnie przez dolną od przodu.

Zaciągamy całość a jeżeli chcemy zmienić położenie węzła lekko rozwijamy splot kierując węzeł w poprawne miejsce i dociągamy pozostałe sznurki. 

Węzeł przyjaźni - film insruktażowy

Jeżeli opis nic Ci nie mówi zobacz film, na którym pokazuję wszystko krok po kroku.

Siatka z węzła przyjaźni

siatka z węzłów przyjaźni

Oto siatka z wcześniej poznanego węzła. Mi osobiście przypomina małe kwiatuszki przez co ma bardzo delikatny wyraz.

Aby wykonać siatkę z węzłów przyjaźni należy wykonać jeden rząd tych splotów a kolejny przy użyciu sznurków z dwóch sąsiadujących ze sobą węzłów.

Z takiej siatki można wykonać makramę ścienną, torbę typu shopper czy torebkę na butelkę. Pomysłów może być wiele – to tylko kwestia Twojej wyobraźni.

Siatka z węzła przyjaźni - film instruktażowy

Zobacz jak wykonać siatkę z węzłów przyjaźni.

I to już koniec przyjaznej wiedzy;) Mam nadzieję, że Ci się podobało i wypróbujesz tego splotu w swojej pracy. Jeżeli się zdecydujesz to koniecznie pochwal się w Dniu Dumy, którą organizuję na swoim Instagramie @zglowawsznurkach co sobotę. 

Mam nadzieję do zobaczenia!

Pozdrawiam gorąco

Agata Z głową w sznurkach