Mini siatka na start
Długo zastanawiałam się jak nazwać ten wpis, ponieważ nie jest to typowa siatka dzięki, której można stworzyć torebkę czy firankę. Jest to tylko jej fragment, który często wykorzystuje się jako bazę rozpoczynającą makramę. Stanęło na “mini siatka na start” – myślicie, że pasuje?
Przypominam, że już niedługo będziemy wykonywać wspólnie pierwszą makramę krok po kroku bazując na dotychczas poznanych wiązaniach.
Zachęcam Cie więc do przećwiczenia wszystkich splotów i węzłów, a na pewno pójdzie Ci sprawnie i niedługo będziesz mogła pochwalić się swoja własnoręcznie wykonaną makramą.
Tymczasem zapraszam do wpisu.
Siatka w makramie - co to takiego?
Siatka to następujące po sobie rzędy węzłów – w tym przypadku węzłów płaskich.
Siatki można zobaczyć między innymi w makramowych torebkach, makramach ściennych oraz w wielkoformatowych pracach takich jak ścianki ślubne czy firanki.
Jest wiele rodzajów siatek w zależności od użytego węzła.
Na zdjęciu jedna z torebek typu shopper, gdzie użyłam siatki z węzłów płaskich.
Na start...
Makramę trzeba od czegoś zacząć i jest wiele sposobów by to zrobić.
Jeżeli masz już za sobą przeszukiwanie Internetu za inspiracjami ze sznurka, na pewno rzuciły Ci się makramy o kształcie przypominającym trójkąt. Te typy prac mają zazwyczaj kilka ramion wzorów łączących się na środku oraz splot znajdujący się w centrum makramy.
Mini siatka jest właśnie jednym z pomysłów, dzięki któremu możesz stworzyć wnętrze makramy.
Spójrz na zdjęcie – tutaj użyłam identycznej mini siatki z węzłów płaskich.
Zapisz się na Newsletter
Bądź na bieżąco z treściami na blogu i odbierz DARMOWY BONUS - Planner Makram!
Dziękuję!
Jeszcze tylko jeden krok. Pędź potwierdzić swojego maila i odbierz bonusowy planner.
Jak ją wykonać?
To bardzo proste.
Ważne jest, aby mieć liczbę sznurków wiążących podzielną przez 4. Szerokość siatki jest już zależna od Ciebie. Ja w swojej mini wersji używam 6 pętli mocujących, czyli mam 12 sznurków wiążących.
Jeżeli chcesz poznać więcej pętli mocujących zapraszam do tego wpisu.
Z każdej pary pętli mocujących tworzysz węzeł płaski. Zauważ, że im dalej odsuniesz od siebie kolejne pary pętli mocujących, tym większe oczka w siatce uzyskasz. Oczka – czyli prześwity między sznurkami.
Na moim przykładzie. Zawieszam 6 pętli mocujących dzieląc je na 3 pary. W każdej z nich tworzę węzeł płaski. Tak oto mam pierwszy rząd siatki.
Potrzebujesz przećwiczyć wiązanie węzła płaskiego? Zajrzyj tutaj.
Teraz najważniejsze!
Aby wykonać kolejny rząd węzłów bierzemy po dwa sznurki z sąsiadujących węzłów płaskich poprzedniego rzędu. Określamy odległość według uznania i tworzymy węzeł płaski. Te same czynności powtarzamy między kolejnymi węzłami uwzględniając te same odległości. Drugi rząd skończony.
Należy pamiętać o równym rozmieszczeniu węzłów – siatka wygląda wtedy efektownie.
Trzeci rząd wykonujemy analogicznie – tym razem otrzymamy jeden węzeł płaski pomiędzy węzłami płaskimi drugiego rzędu. I gotowe!
Film instruktażowy
Pora na film, gdzie zobaczysz jak wykonuję mini siatkę na start. Miłego oglądania!
I jak? Zrozumiałe? Na pewno! Zachęcam Cię do wypróbowania i życzę miłego dnia.